Al doilea egal pentru Dacia Unirea în deplasările din Dobrogea

• formaţia brăileană a remizat, 0-0, la CS Medgidia • Cosentino a ratat un penalty • oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică 55 de minute

Daciei Unirea îi merge bine când evoluează în deplasare la echipele dobrogene. După ce a remizat, 1-1, la Axiopolis Sport Cernavodă în etapa a 9-a, echipa pregătită de Florentin Petre a încheiat la egalitate, sâmbăta trecută, 0-0, disputa de la CS Medgidia. Asta în condiţiile în care echipa brăileană a ratat un penalty prin Cosentino, în minutul 25, şi a evoluat în inferioritate numerică din finalul primei reprize când Brice a primit cartonaş roşu.

Munca depusă de Florentin Petre şi Marian Samuilă la Dacia Unirea începe să se vadă, deocamdată în partidele cu echipele din aceeaşi zonă a clasamentului. Forţaţi să joace mai mult cu materialul clientului, mai precis cu fotbaliştii împrumutaţi de clubul brăilean după începerea actualului sezon competiţional şi cu tinerii jucători din propria pepinieră, antrenorii echipei brăilene au reuşit să-şi capaciteze jucătorii şi să bifeze un rezultat pozitiv în deplasarea de la CS Medgidia. O formaţie în componenţa căreia evoluează jucători de la Viitorul Constanţa dar şi de la Farul, precum cunoscutul Păun. Iar la Medgidia, Dacia Unirea trebuia să câştige. Formaţia brăileană a controlat jocul şI, în minutul 25, a obţinut un penalty pe care însă Cosentino l-a ratat, trimiţând mingea pe lângă poartă. Însă în prima parte a jocului brăilenii au mai avut patru ocazii de gol, câte două în contul lui Sava şi Essomba. Cu aproape zece minute înainte de finalul primei reprize, Dacia Unirea a rămas în inferioritate numerică, după ce Brice Goupi a primit cartonaş roşu. În repriza a doua, brăilenii au închis toate căile de acces spre propria poartă şi au încercat să-şi surprindă adversarii pregătiţi de Mihai Guliu pe contraatac însă niciuna dintre cele două combatante nu a reuşit să înscrie şi partida s-a încheiat la egalitate, 0-0.

“Am avut jocul în mână, trebuia să-l câştigăm lejer, dar am ratat mult. Jucătorii au respectat ceea ce le-am cerut şi cu toate că am jucat mai bine de 55 de minute în inferioritate numerică noi am fost cei care am dictat ritmul partidei”, ne-a declarat Florentin Petre.

Dacia Unirea: Tudor – Libotte, Moroianu, Oumar, Cosentino – V. Robu (min. 65: Soare), Goupi, Mihalcea, Sava (min. 88: Dobre) – Cristea (min. 66: Fatay), Essomba (min. 75: Duţu).