Al doilea eșec în campionat pentru Viitorul Ianca

* formația pregătită de Adrian Baldovin a pierdut cu 4-2 partida de pe teren propriu, cu Aerostar Bacău

Viitorul Ianca a făcut un joc bun pe ansamblu în partida cu Aerostar, însă câteva greșeli personale au făcut ca formația pregătită de Adrian Baldovin să nu obțină nici măcar un punct în acestă partidă, cu toate că le-ar fi meritat.

Viitorul putea deschide scorul în minutul 15 și poate că rezultatul partidei ar fi fost altul, dar Ciucureanu a irosit un penalty. Un alt ghinion a urmărit-o pe echipa gazdă în minutul 22, când Chihaia, încercând să degajeze mingea centrată în careu, a deviat-o în propria poartă și era 1-0 pentru Aerostar. Însă Viitorul a egalat foarte repede, 1-1, în minutul 23, grație reușitei lui Cosmin Chivu. Cu toate că s-a jucat de la egal la egal, Aerostar conducea cu 2-1 la pauză, după golul marcat de Belciu, în minutul 34. Egalitatea s-a restabilit pentru a doua oară chiar în primul minut al reprizei a doua, după reușita lui Ciucureanu. Însă la 2-2 Viitorul a irosit câteva situații favorabile prin Marius Coman, Chivu și Ciucureanu. Jocul se îndrepta spre un rezultat de egalitate, unul care ar fi reliefat realitatea din teren numai că, în minutul 88, Pavel a adus-o din nou în avantaj pe Aerostar. Cu toate că Belciu a fost eliminat, Aerostar a mai marcat un gol după o eroare flagrantă a portarului Mihai. Acesta a ieșit la marginea terenului și a degajat greșit mingea până la Vraciu care, de la peste 40 de metri, a lobat-o peste portarul echipei gazdă și a stabilit scorul final, 4-2, pentru Aerostar Bacău.

“Jucătorii noștri au alergat, au muncit mult în teren, dar lipsa de experiență și atitudinea unora ne-a privat de cel puțin un egal. Aerostar este o echipă bună, cu câțiva jucători care nu mai au nevoie de nicio prezentare și ne-a prins descoperiți de câteva ori. Pe ansamblu a fost un meci plăcut ochiului. Nici acum nu-mi explic de ce am făcut pasul înapoi pe final de meci”, ne-a declarat antrenorul Adrian Baldovin.

Viitorul Ianca: Mihai – Chihaia (min. 54: Iordache), Comșa, Moroianu, Păvălache – Petrache (min. 70: Ciochină), Cozman, Chivu, Ciucureanu – M. Coman, Șoptică (min. 54 V. Ursu).