Al doilea eșec în campionat pentru HC Dunărea

* formația brăileană a fost învinsă, în deplasare, de Minaur Baia Mare cu 27-25 * Liscevic a fost singura jucătoare care și-a respectat blazonul în acest meci

Miercuri, în prologul etapei a 5-a a Ligii Florilor, HC Dunărea a pierdut, 25-27, la Minaur Baia Mare și provizoriu a coborât pe locul al 7-lea în clasament, însă mai poate pierde un loc în favoarea echipei SCM Universitatea Craiova, dacă aceasta va câștiga duminică, pe teren propriu, meciul cu Dacia Mioveni.

Formația brăileană a făcut din nou un joc foarte slab, iar Costică Buceschi a redebutat la Brăila cu o înfrângere. Clar este însă faptul că antrenorul Buceschi lucrează acum cu “materialul clientului”, probabil că, dacă acesta ar fi fost în vară la HC Dunărea, unele handbaliste aflate acum în lot erau la alte formații.

Partida a fost la discreția echipei gazdă. Minaur a deschis scorul prin Cazanga și a condus la un gol până în minutul 6, când, după reușita Dianei Ujkic, echipa gazdă s-a desprins la două lungimi, 5-3. Lavko a trimis mingea în transversală iar la următorul atac, Cavlovic a marcat și Minaur s-a desprins la 6-3. Echipa din Baia Mare a controlat jocul și, în minutul 12, conducea la cinci lungimi, 9-4. În condițiile în care handbalistele formației brăilene au continuat să gafeze inadmisibil pentru valoarea lor, Minaur Baia Mare avea la pauză un avantaj de patru goluri, 17-13.

Pauza nu a schimbat nimic în atitudinea echipei pregătite acum de Costică Buceschi. În repriza a doua, Liscevic, Lavco și Quintino au ratat aruncări de la 7 metri, însă cu toate acestea Liscevic poate fi considerată cea mai bună jucătoare a echipei brăilene în acest meci. A fost singura care a contat în faza de atac, celelalte jucătoare au gafat și au permis adversarei să domine ostilitățile în teren. După golul înscris de Tănăsie, de la 7 metri, Minaur a avut șase goluri avans, 22-16, în minutul 40.

Minaur a câștigat, 27-25, duelul cu HC Dunărea, care astfel înregistrează cel de-al doilea eșec din acest sezon competițional.

“Nu am jucat ceea ce mi-aș fi dorit, am greșit foarte mult în special în  prima repriză, foarte multe mingi date adversarului, care a înscris câteva goluri ușoare pe contraatac și faza a doua. La fel am continuat și în repriza a doua, cu multe ratări din situații de unul la unul. Dar până la urmă acesta este handbalul. Astăzi n-am jucat la valoarea la care putem să jucăm noi. Sper din tot sufletul ca după pauza care vine odată cu pregătirea naționalei, handbalistele să vină cu alt suflu și o luăm de la capăt. E un meci pierdut dar sunt multe alte jocuri în continuare și sperăm să jucăm mai bine decât am făcut-o astăzi. Jucătoarele care au evoluat la Baia Mare în trecut își fac treaba la Dunărea Brăila, sunt profesioniste. Asta este viața, joci unde ai contract”, a declarat Costică Buceschi, antrenorul echipei HC Dunărea Brăila.

“Sunt dezamăgită pentru că nu am funcționat atât de bine în defensivă precum am sperat. Trebuie să revedem acest meci și să ne dăm seama unde am greșit pentru a corecta pe viitor”, a spus după meci  Kristina Liscevic.

Pentru HC Dunărea au marcat: Liscevic 8 goluri, Lavko 3, Araujo 3, Quintino 3, Schmelzer 3, Shteriova 3, Severin 2.