Al 14-lea succes stagional pentru HC Dunărea

• formația pregătită de Jan Leslie a câștigat la scor, 40-29, partida cu Minaur Baia Mare • Beatrice Raicea a debutat în Liga Florilor • pentru HC Dunărea urmează Podravka Vegeta, partidă retur din sferturile EHF European League

HC Dunărea a obținut al 14-lea succes stagional, 40-29, pe teren propriu, cu Minaur Baia Mare, partidă restanță din etapa a 19-a a Ligii Florilor și a revenit pe locul al 4-lea, la doar 2 puncte în spatele formației de pe poziția a 3-a, Rapid București.

Meciul a fost la discreția echipei gazdă, cu toate că au fost momente în care Minaur a reușit să egaleze scorul pe tabelă. Faptul că Jan Leslie și-a permis debutul în Liga Florilor a unei handbaliste tinere, Beatrice Raicea, care a înscris de două ori, din trei aruncări, spune totul despre modul profesionist în care antrenorul formației brăilene a pregătit acest joc.

Meciul a început în nota de dominare a gazdelor. În minutul 4 HC Dunărea conducea cu 3-0, grație golurilor marcate pe rând de Lupei, Popa și Venancio. A urmat o perioadă bună a formației vizitatoare iar acest lucru s-a văzut și pe tabelă, a fost 4-4 în minutul 7, după golul înscris de Borș. HC Dunărea s-a desprins iar la trei lungimi, 8-5, în minutul 11, gol Quintino, dar din nou s-a restabilit egalitatea, 9-9, în minutul 16. Liscevic a înscris pentru 10-9, Pavlovic a egalat la 10-10, însă finalul de repriză a fost foarte bine gestionat de gazde care au condus cu 17-15, după primele 30 de minute.

În repriza a doua, HC Dunărea a crescut ritmul de joc iar adversarele nu au mai reușit să egaleze, s-au apropiat la un singur gol, 18-17, în minutul 34, 19-18 un minut mai târziu, 21-20 în minutul 37. Ulterior, HC Dunărea avea un avans de patru goluri iar ultimele 10 minute ale confruntării din Polivalentă au fost la discreția echipei gazdă, care a înscris gol după gol și s-a impus la scor, 40-29.

Duminică, 24 martie, de la ora 19.00, HC Dunărea va juca returul cu Podravka Vegeta din sferturile de finală ale EHF European League. Meciul, care are ca scop calificarea în Final Four-ul competiției, are loc la Buzău.

Pentru HC Dunărea au marcat: Gonzalez 6 goluri, Jezic 6, Quintino 5, Liscevic 5, Popa 5, Kanaval 3, Zivkovic 3, Venancio 3, Raicea 2, Lupei 2.