AJF Brăila a premiat-o pe Viitorul Cireșu

* campioana Seriei a II-a a Ligii a V-a a primit echipament de firmă, medalii, o cupă și o diplomă * Ionel Tănase a fost desemnat cel mai longeviv fotbalist din această grupă

Pentru a doua oară consecutiv, Viitorul Cireșu obține titlul de campioană județeană a Seriei a II-a în Liga a V-a. Formația manageriată de frații Popa, Alexandru și Mihai, avea nevoie duminica trecută de cel puțin un egal, acasă, cu Viitorul Ianca II, pentru a câștiga grupa, însă echipa din Cireșu s-a autodepășit. A câștigat la scor, 7-0, dar a făcut și spectacol, deși suprafața de joc a avut destule zone în care apa băltea, firesc, deoarece la Cireșu a plouat în averse încă de sâmbătă. Partida a fost arbitrată foarte bine de Marius Marchidanu.

După o perioadă echilibrată de 20 de minute Viitorul Cireșu a deschis scorul prin golgeterul Alexandru Popa. Acesta a pătruns în careul oaspeților, a driblat doi adversari și a șutat în dreapta portarului pentru 1-0. Patru minute mai târziu, gazdele și-au dublat avantajul prin Mihai Popa care, de asemenea, a pătruns în dribling pe zona centrală a careului oaspeților și a trinmis mingea în vinclu. Scorul primei reprize, 3-0 pentru echipa gazdă, a fost stabilit încă din minutul 27 de Cazan, după o pasă a lui Ionașcu.

În repriza a doua s-a jucat după același scenariu, cu liderul Seriei a II-a în atac și cu o formație oaspete care a căutat să se comaseze în fața propriului careu pentru a limita proporțiile scorului. Însă Viitorul Cireșu a mai înscris de patru ori în această repriză prin Florea (min. 60), Alexandru Popa (min. 61), Laurențiu Duret (min. 70) și Alin Drăgan. Mihai Popa putea realiza “dubla” însă după ce l-a driblat pe portarul oaspeților a trimis mingea în transversală.

La finalul partidei Asociația Județeană de Fotbal Brăila le-a oferit campionilor un rând de echipament de firmă, medalii, o cupă și o diplomă. De asemenea, Ionel Tănase, care în ziua meciului a împlinit 51de ani, a fost desemnat cel mai longeviv fotbalist din Seria a II-a a Ligii a V-a. Festivitatea de premiere a fost oficiată de Mihai Ianoș și Gheorghe Ștefan, reprezentanții AJF Brăila.

La fel ca și în sezonul precedent, conducerea clubului a organizat banchetul de sărbătorire al celui de-al doilea titlu județean.

Speranța Măxineni și Voința Racovița, la un pas de a realiza surprizele etapei

În penultima etapă a Ligii a V-a, Speranța Măxineni și Voința Racovița au fost la un pas de a produce două mari surprize. Formația din Măxineni a condus cu 3-1 la pauză, dar, în final, liderul Seriei I, FC Urleasca s-a impus cu 5-4. La Lanurile, după primele 45 de minute, echipa de pe locul al doilea, Tricolorul Lanurile și formația de pe poziția a 9-a, Voința Racovița, au fost la egalitate, 0-0, însă în partea secundă echipa gazdă s-a impus cu 2-1.

Voința Plopu a realizat scorul etapei, 12-0 cu Comagrim Dudești.

Podiumul în Seria I: 1 FC Urleasca - 72 puncte, 2 Tricolorul Lanurile - 62 puncte, 3 ACSC cazasu II - 51 puncte.

Podiumul în Seria a Ii-a: 1 Viitorul Cireșu - 64 puncte, 2 Viitorul Galbenu - 59 puncte, 3 Voința Plopu - 57 puncte.