AFC Urleasca a schimbat liderul

• în ultimul derby al turului, formația manageriată de Adrian Spătaru s-a impus cu 1-0 în partida cu Viitorul Șuțești • Viitorul Cireșu a preluat șefia clasamentului Ligii a IV-a • Marius Mocanu a fost golgheterul rundei a 11-a

Meciul derby al etapei a 11-a, ultima a turului Ligii a IV-a, AFC Urleasca – Viitorul Șuțești, s-a ridicat din toate punctele de vedere la nivelul acestui statut. Partida a fost una viu disputată, cu ocazii de poartă de o parte și de alta. Lucru firesc deoarece ambele combatante dispun de jucători cu mare experiență competițională. Meciul dintre cele două formații cu loturi egale valoric a fost câștigat la limită, 1-0, de echipa gazdă. Liderul la zi, Viitorul Șuțești, a fost periculoasă la fazele fixe, dar a avut și o șansă mare de a marca în prima repriză prin Colniceanu, însă fundașul oaspeților nu a reușit să-l învingă, în situație de unu la unu, pe portarul Baicu. În repriza a doua s-a jucat de asemenea cu garda jos, iar în minutul 74 echipa gazdă a dat lovitura de grație. Dumitrescu l-a deposedat de minge pe Cotigă,

i-a pasat lui Cristi Pascu, iar acesta a șutat de la marginea careului la colțul lung, mingea a lovit bara și a poposit în plasa porții apărate de Tudor. Ionel Bratosin putea dubla scorul, dar mingea șutată de el din lovitură liberă a trecut razant cu transversala. AFC Urleasca, de la care s-au remarcat în mod deosebit Cristi Pascu, Adrian Coman și Ionuț Văsii, s-a impus cu 1-0 și a schimbat liderul. După acest insucces, cu 24 de puncte, Viitorul Șuțești a coborât din fotoliul de lider tocmai pe locul al treilea. Iar pe prima poziție a urcat Viitorul Cireșu, care a câștigat cu 5-0 în deplasare la Daous Dava Brăila și a acumulat 26 de puncte. Cu un hat trick Marius Mocanu a fost jucătorul partidei. Stelian Nicoliță și Alin Drăgan au marcat celelalte două goluri ale noului lider.

Pe locul secund se menține Victoria Traian. Campioana en titre s-a impus cu 5-1 pe teren propriu cu Voința Vișani. Mogoș (min. 9, 35), Căldăruș (min. 12), Orășanu (min. 15), Ilie (min. 90) au înscris pentru Victoria Traian, Pungă (min. 40), pentru formația din Vișani.

Două meciuri extrem de echilibrate s-au derulat la Chiscani și Cazasu. Sportul a deschis scorul în minutul 7, prin Iacob însă, în doar trei minute, Dinamic Unirea a întors rezultatul în favoarea sa, după golurile semnate de M. Ion (min. 22) și Rancea (min. 24). Prima repriză s-a încheiat la egalitate, 2-2, după reușita lui Izvoranu din minutul 37. Iacob a fost eliminat în minutul 71, după ce a primit al doilea cartonaș galben. Nou promovata Dinamic Unirea, cu un lot de jucători de nivelul junioratului, a forțat victoria pe final de meci și a obținut-o în minutul 93, după penalty-ul transformat de Gabi Puia.

ACS  Cazasu s-a impus cu 4-3 în partida cu Tricolorul Lanurile. Pascale (min. 8), Cazan (min. 38), Sterian (min. 63) și S. Ion (min. 93) au marcat pentru gazde, Stoica (min. 42), Văsii (min. 45, 56) au înscris pentru echipa vizitatoare.

Clasamentul la finalul turului: 1 Viitorul Cireșu 26 puncte, 2. Victoria Traian 25 puncte, 3. Viitorul Șuțești 24 puncte, 4. Voința Vișani 19 puncte (golaveraj: 26-19), 5. AFC Urleasca 19 puncte (20-25), 6. Daous Dava Brăila 16 puncte, 7. Sportul Chiscani 11 puncte, 8. ACSC Cazasu 9 puncte, 9. Dinamic Unirea 7 puncte, 10. Tricolorul Lanurile 4 puncte, 11. CS Făurei 0 puncte.