AFC Urleasca II, singura echipă cu maximum de puncte în Liga a V-a

* Dacia Bertești a stabilit scorul etapei, 7-1, în partida cu Spicul Râmnicelu * cu un hattrick, George Capbun a fost golgheterul rundei

Liga a V-a a programat în weekend-ul trecut etapa a 2-a, una în care cele mai multe goluri le-a marcat Dacia Bertești. Cu George Capbun în rol de principal marcator, care a realizat un hattrick, formația din Bertești a stabilit scorul acestei etape, 7-1, pe teren propriu, în partida cu Spicul Râmnicelu. Tractorul Viziru, cu Ionel Drăgoi pe banca tehnică, a câștigat cu 2-1, în deplasarea de la Dinamo Măxineni. AFC Urleasca II, pentru care Adrian Spătaru a realizat o “dublă” în doar două minute, s-a impus cu 3-2 în deplasare, la Victoria Traian II.

Gloria Movila Miresii a câștigat la scor de neprezentare, 3-0, la Dunărea Gropeni.

Lider în Seria I este AFC Urleasca, 6 puncte, locul al doilea este deținut de Voința Plopu, 4 puncte, golaveraj 9-3, iar al treilea de Romgal Romanu, 4 puncte, golveraj 5-3.

Trei formații din Seria I nu au acumulat niciun punct. Acestea sunt Dinamo Măxineni, Spicul Râmnicelu și Dunărea Gropeni.

Cel mai interesant joc din Seria a II-a, Viitorul Șuțești II – Viitorul Galbenu, s-a încheiat la egalitate, 1-1. Oaspeții au deschis scorul în minutul 8 prin Băbătie, gazdele au egalat 20 de minute mai târziu prin Dulă.

În Seria a II-a, primele patru locuri sunt ocupate în ordine de: 1. Viitorul Galbenu 4 puncte (7-1), 2. Spicul Zăvoaia 4 puncte (7-5), 3. Voința Racovița 4 puncte (5-3), 4. Viitorul Șuțești II 4 puncte (3-2).

AS Jirlău, Victoria Dedulești și Comagrim Dudești nu au niciun punct.