AFC Urleasca II rămâne singura echipă neînvinsă din Liga a V-a

• liderul seriei I a realizat scorul etapei a 26-a, 8-1, în partida cu Dunărea Tichilești • ACS Bordei Verde a câștigat cu 5-1 în teren dar a pierdut 0-3 pentru că a utilizat un jucător aflat în stare de suspendare

AFC Urleasca II a realizat scorul etapei a 26-a a Ligii a V-a, 8-1, în partida cu Dunărea Tichilești, formație la care în acest moment se realizează un schimb de generații. Dunărea Tichilești folosește mai mulți tineri de perspectivă în acest final de campionat. Liderul Seriei I, AFC Urleasca II, rămâne singura echipă neînvinsă din Liga a V-a.

Cele mai multe goluri s-au înscris la Cazasu, acolo unde ACS Comunal Cazasu a câștigat cu 7-3 partida cu Dinamo Măxineni. Gloria Movila Miresii a câștigat cu 2-1 partida cu Suporter Club Brăila, după două reprize diametral opuse. Formația pregătită de Dragoș Trofin a ratat trei mai ocazii în prima repriză, prin Bălănică, de două ori, aflat în situație de unu la unu cu portarul gazdelor. La cea de a treia șansă de a deschide scorul, Adrian Andrei a șutat violent la semiînălțime însă portarul Gloriei a avut un reflex salvator. În minutul 32, Peticaru a deschis scorul pentru echipa gazdă. Gloria Movila Miresii a controlat finalul primei părți, a dominat autoritar în repriza a doua și a mai înscris o dată prin Munteanu, din penalty. Pentru oaspeți a marcat Adrian Andrei, singurul jucător de la echipa brăileană care și-a dorit un rezultat bun în acest meci. Însă jucătorul partidei a fost Viorel Munteanu de la echipa gazdă. Cu acest succes, Gloria Movila Miresii se află pe locul al treilea în clasament.

În Seria a II-a, ACS Bordei Verde a câștigat cu 5-1 partida cu Viitorul Însurăței, însă echipa gazdă a utilizat un jucător aflat în stare de suspendare și meciul a fost omologat cu 3-0 în favoarea echipei din Însurăței.

Podiumul în Seria I: 1. AFC Urleasca II 73 puncte, 2. Victoria Traian II 59 puncte, 3. Gloria Movila Miresii   45 puncte, golaveraj  84-51. Tot 45 de puncte, dar cu un golaveraj inferior,  75-56, Stanriz Stancuța ocupă poziția a 4-a.

Podiumul în Seria a II-a: 1. Viitorul Galbenu 65 puncte, 2. Voința Făurei sat 53 puncte, 3. AS Jirlău 52 puncte.