AFC Urleasca a câștigat cu 2-0 derby-ul cu Romgal Romanu

* proiectul “Sport, educație, sănătate – un start în viață” dă rezultate * 60 de copii din comuna Traian se pregătesc într-un cadru organizat * “Încercăm să facem totul cu profesionalism”, afirmă Adrian Spătaru

Partida AFC Urleasca – Romgal Romanu s-a ridicat la statutul de derby, firesc, deoarece în acest meci s-au “duelat” primele două clasate. Cristi Pascu putea deschide scorul în minutul 6, însă portarul A. Dumitrescu a deviat mingea în corner. Bălan a centrat la colțul scurt, Spătaru a reluat mingea, cu capul, spre poartă, însă din nou Dumitrescu a avut un reflex salvator. Valentin Bosoi (min. 15) putea marca pentru Romgal dar nu a găsit spațiul porții, din 6 metri. AFC Urleasca a dominat teritorial, însă Dumitrana (min. 25) și Adrian Spătaru (min. 35), acesta din urmă singur din 3 metri, au ratat cu poarta goală. Echipa gazdă a mai avut o șansă de gol în minutul 44, însă mingea șutată din lovitură liberă de Ciocan, a șters transversala.

Liderul a ieșit de la cabine cu dorința de a tranșa repede partida în favoarea sa și, în minutul 67, după o acțiune rapidă de atac, Pîrlițeanu a fost faultat în careul advers, iar Cosmin Fuior, care a arbitrat impecabil acest meci, a arătat punctul cu var. Cristi Pascu a transformat penalty-ul și AFC Urleasca a trecut în avantaj, 1-0. Adrian Spătaru a reușit o pasă de gol în minutul 72, Cristi Pascu a fructificat-o și a dublat avantajul gazdelor, 2-0 și meciul s-a încheiat cu victoria meritată a formației din Urleasca.

AFC Urleasca: Baicu – Bălan, V. Baciu, Popescu, A. Coman – Dumitrescu, I. Bratosin, Pascu, Dumitrana – A. Spătaru, Ciocan. Pe lista de rezerve au figurat: S. Gheorghe, N. Bratosin, Pîrlițeanu, R. Spătaru, Ștefan, Surdeanu, Roman.

“Sport, educație, sănătate – un start în viață

Clubul AFC Urleasca derulează, de un an de zile, proiectul “Sport, educație, sănătate – un start în viață”, care are ca scop atragerea copiilor din comuna Traian, spre sportul rege. Iar în această perioadă 60 de copii au fost cooptați de club și se pregătesc într-un cadru organizat. Proiectul a fost demarat la propunerea președintelui clubului AFC Urleasca, Adrian Spătaru, a lui Nicușor Bratosin și Neculai Creangă. Fotbaliști importanți din România, Cosmin Cernat, Constantin Budescu, Răzvan Marin, Gabriel Tamaș, brăilenii Vasile Gheorghe, Alexandru Chipciu și nu numai, și-au donat tricourile clubului din Urleasca, pentru a reprezenta modele pentru tinerii din Urleasca.

“Am demarat acest proiect, aprobat în Consiliul Local Traian, de un an de zile. Ne dorim să scoatem copiii din fața calculatoarelor și să-i orientăm spre fotbal și cred că suntem pe un drum bun. Avem deja 60 de copii care se pregătesc într-un cadru organizat. Avem o bază sportivă cu toate dotările necesare, cu multe tricouri donate de mari fotbaliști români, cu brăileni, care să reprezinte modele pentru viitorii perfomeri din comuna Traian. Idolii acestor copii sunt pe pereții vestiarelor. Le mulțumim tuturor. La nivelul echipei de seniori avem un lot de 20 de jucători dintre care 13 sunt din Urleasca și Traian. Avem lângă noi un grup de susținători ai sportului rege, mă refer în primul rând la Halil. Încercăm să facem totul cu profesionalism”, ne-a declarat Adrian Spătaru, președintele clubului AFC Urleasca.