Aerostar Bacău – CS Făurei se dispută astăzi

* Viitorul Ianca joacă sâmbătă, la Plopu, în etapa a 13-a a Ligii a III-a, cu Oțelul Galați * Sportul Chiscani primește vizita echipei Metalul Buzău * toate meciurile încep la ora 14.00

Etapa a 13-a a Ligii a III-a, începe astăzi în Seria a II-a cu partida Aerostar Bacău – CS Făurei. Un meci dificil pentru formația coordonată de Stelian Nicoliță pentru că echipa gazdă încă mai speră, cu șanse reale, să prindă turneul play-off. Însă, dacă va reuși să facă deplasarea cu tot lotul, CS Făurei poate produce surpriza rundei.

Partida tur, desfășurată la Făurei, s-a încheiat la egalitate, 1-1. CS Făurei a marcat prin Marius Mocanu, în minutul 30, și a condus cu 1-0, după primele 45 de minute. Aerostar a egalat în minutul 51, prin Gavrilă, după o fază fixă, la care jucătorii echipei din Făurei au reclamat un fault în atac.

Viitorul Ianca, locul al 7-lea, va juca sâmbătă, la Plopu, cu liderul, Oțelul Galați. Șansele echipei pregătite de Victor Olenic de a scoate un rezultat pozitiv sunt mici ținând cont de faptul că gălățenii au un lot mult mai numeros și mai valoros.

În tur Oțelul a câștigat cu 4-0 la Galați.

Sportul Chiscani, singura echipă dintre cele 100 din Liga a III-a care încă nu a acumulat niciun punct, va primi pe teren propriu vizita formației de pe locul al 5-lea, Metalul Buzău. Un meci în care singura necunoscută o reprezintă doar diferența de scor la care se va impune gruparea fotbalistică din Buzău.

În tur Metalul a realizat scorul etapei, 8-1, în partida cu formația din Chiscani. Sportul Chiscani a reușit să înscrie golul de onoare în repriza a doua, însă acesta a fost de fapt un autogol, semnat de Ciobanu.