ACSC Cazasu, revelaţia turneului play-off

• formaţia pregătită de Marian Samuilă a câştigat cu 3-0 meciul cu Viitorul Ianca şi este la un punct de primul loc

În jur de 300 de spectatori au mers, sâmbăta trecută, să vadă derby-ul ACSC Cazasu – Viitorul Ianca, însă în teren a fost o singură echipă care a atras atenţia, cea gazdă, care a câştigat la scor de neprezentare disputa de pe teren propriu.

În minutul 10, Ionuţ Matei a obţinut un penalty însă Banciu a ratat. Vârful de atac al gazdelor şi-a luat revanşa cinci minute mai târziu. Pavelescu a interceptat mingea la mijlocul terenului, i-a pasat lui Gologan care, la rândul lui, a redirecţionat-o spre Banciu, acesta a trecut în dribling de Zăgan şi Dobrin şi a şutat la colţul lung, fără speranţe pentru portarul Jalbă. Echipa gazdă a continuat să presteze un joc sigur, iar în minutul 41 şi-a dublat avantajul. Andrei Popescu i-a pasat lui Matei care a deviat mingea, cu capul, la Banciu iar atacantul gazdelor l-a driblat pe Jalbă şi a stabilit scorul primei reprize, 2-0, pentru ACSC Cazasu. În repriza a doua Viitorul Ianca a beneficiat de două lovituri libere, dar Necoară şi Crăciun nu au reuşit să marcheze. Ionuţ Matei şi-a încununat evoluţia foarte bună cu un gol în minutul 76, servant fiind Banciu, iar ACSC Cazasu s-a impus cu 3-0. Scorul putea lua proporţii dar Graur, a ratat în situaţie de unu la unu cu Jalbă. După această victorie ACSC Cazasu a urcat pe locul al doilea fiind la doar un punct în spatele liderului, CS Făurei.

“Ne-am antrenat foarte bine toată săptămâna şi ceea ce am exersat am pus în practică în teren. Am avut o posesie foarte bună, am fost în permanenţă primii la minge şi am reuşit să ne impunem. Ne aşteaptă două meciuri foarte grele cu Voinţa Şuţeşti, primul sâmbătă, în campionat, celălalt miercuri, în Cupă, ambele în deplasare şi trebuie să le abordăm cu atenţie pentru că ne dorim să continuăm traseul cu rezultate pozitive”, ne-a declarat antrenorul Marian Samuilă.

În celălalt meci din play-off Voinţa Vişani pentru care Sorin Butiseacă şi Alin Radu au marcat câte un hat trick, s-a impus cu 8-0 în disputa cu Voinţa Şuţeşti.

Podiumul în play-off se prezintă astfel: 1 CS Făurei 28 puncte, 2 ACSC Cazasu 27 puncte, 3 Viitorul Ianca 27puncte.

Podiumul în play-out: 1 Pandurii Tudor Vladimirescu 19 puncte, 2 Viitorul Însurăţei 16 puncte, Gloria Movila Miresii 10 puncte.