ACS Viitorul Însurăţei a câştigat derby-ul cu Sportul Chiscani

În etapa a cincea s-au înregistrat trei victorii ale echipelor gazdă, oaspeţii s-au impus în două partide iar întâlnirea de la Făurei s-a încheiat la egalitate. Gazdele au marcat doar de 9 ori în timp ce oaspeţii au înscris de 13 ori. Derby-ul etapei s-a disputat la Însurăţei şi s-a încheiat cu victoria la limită a elevilor lui Marian Samuilă. Pentru gazde au înscris golgeterii, Banciu şi Techiu dar trebuie menţionat faptul că în ultimele 20 de minute ACS Viitorul a ratat trei mari ocazii de gol, cea mai mare dintre ele aparţinându-i lui Vially Gheorghiţă.
Gloria Movila Miresii a fost la un pas de a produce o mare surpriză pe stadionul Progresul din Brăila în disputa cu formaţia de pe locul al doilea, Academia de Fotbal Stars. Un meci plăcut ochiului în care ambele formaţii au irosit ocazii rarisime de a înscrie. Alex Neta a marcat în minutul 24 şi a tranşat victoria în favoarea echipei antrenate de Daniel Pleşa. Lidera, Victoria Traian, şi-a respectat blazonul şi s-a impus cu 4-1 în partida de pe teren propriu cu Voinţa Vişani. "Pandurii" din Tudor Vladimirescu, pentru care Gologan a realizat o "dublă" s-au impus cu 5-0 pe terenul "lanternei roşii" a campionatului, Voinţa Găiseanca. Iar Jianu, autorul primului gol al oaspeţilor şi colegii lui au bifat primul succes din acest sezon competiţional. Şi Viitorul Ianca a înscris de cinci ori la Mircea Vodă iar la finalul partidei elevii lui Viorel Ciucaşu s-au impus cu 5-1. CS Făurei a condus cu 1-0 la pauză graţie reuşitei lui Nenciu (min. 34) însă jocul s-a încheiat la egalitate deoarece în repriza secundă Toader a înscris pentru Victoria Cazasu.
După etapa a cincea lideră rămâne Victoria Traian cu 15 puncte, pe locul al doilea se află Stars cu 13 puncte iar pe al treilea ACS Viitorul Însurăţei cu 12 puncte şi un joc mai puţin disputat.