A 10-a victorie în campionat pentru HC Dunărea

* formația brăileană s-a impus 31-33 în deplasare la Gloria Buzău și continuă lupta pentru podiumul Ligii Florilor

HC Dunărea a bifat a 10-a victorie în acest sezon al Ligii Florilor, după ce s-a impus, 31-33, în deplasarea de la SCM Gloria Buzău. Un meci controlat pe ansamblu de echipa gazdă până în minutul 57 când s-a consemnat ultima egalitate. Până la acest moment, Gloria Buzău a fost formația care a condus ostilitățile în teren. Până la urmă rezultatul final contează iar victoria formației brăilene s-a conturat în ultimele minute, pentru că Jan Leslie a avut din nou mai multe soluții și formule de joc, în fața unei adversare care are în continuare multe jucătoare accidentate.

Partida a început într-o notă de echilibru. Gloria Buzău a deschis scorul prin Moroianu în minutul 2, Zivkovic a egalat și, în minutul 5, HC Dunărea avea avantaj de un gol, 1-2, după reușita semnată de Udriștoiu. Blazevic a egalat la 2-2, apoi a urmat o perioadă foarte bună a formației gazdă. Gloria Buzău a condus cu 6-3 în minutul 11 după golul marcat de Nicolae iar în minutul 14, după ce Ilyna a înscris, formația gazdă avea patru lungimi avans, 8-4. Formația buzoiană a continuat să conducă pe tabelă cu 3-4 goluri până în minutul 23, când din nou s-a consemnat un rezultat de egalitate, 13-13, după golul marcat de Udriștoiu.

Cu două minute înainte de finalul primei reprize, HC Dunărea a avut două goluri avans, 14-16, dar la pauză scorul a fost egal, 17-17.

În repriza a doua, tot Gloria a fost la conducere pe tabelă. Formația gazdă a condus cu 19-17 în minutul 34, iar în minutul 41 avea din nou patru goluri avantaj, 23-19, și același decalaj s-a înregistrat pe tabelă în minutul 43, 24-20.

Însă echipa brăileană a revenit în joc și a egalat la 25-25, în minutul 49. Din acest moment, jocul fost echilibrat, s-a mers cap la cap până în minutul 57, când s-a consemnat ultima egalitate, 31-31. Popa și da Rocha au înscris pentru HC Dunărea iar formația brăileană s-a impus 31-33 și continuă lupta pentru podiumul Ligii Florilor.

Pentru Dunărea au marcat: Kanaval 10 goluri, Liscevic 5, Araujo 4, da Rocha 4, Udriștioiu 3, Venancio 2, Zivkovic 2, Jezic 2,  Popa 1, iar pentru Gloria Buzău au înscris: Ilyina 6 goluri, Blazevic 6, Moroianu 6, Coman 6, Nicolae 3, Papp 2, Iuganu 1, Bucur 1.