“Pricons”, prima laureată a Turneului firmelor

• o competiţie ireproşabil organizată de AJF Brăila şi Comisia de fotbal în sală • podiumul primei ediţii a fost completat de “Ronţăilă” şi “Yazaki” • Ionuţ Tunea a fost desemnat cel mai bun portar, Daniel Cazan, cel mai tehnic jucător, iar Cristian Poenaru, golgeterul turnelui

Cele două finaliste de la Turneul fimelor la fotbal pe teren redus, “Pricons” şi “Ronţăilă” au dat un adevărat spectacol de gală în ultimul act al competeţiei şi acelaşi lucru se poate spune despre cele două galerii care le-au susţinut din tribună. Este adevărat că galeria celor de la “Pricons” a fost mai vocală, pentru că numărul celor care au venit să-i încurajeze pe cei de la “Pricons” a fost mult mai mare. Organizarea a fost ireproşabilă, iar la final toate formaţiile au fost premiate de organizatori.

Deşi s-a înscris un singur gol, meciul pentru locul întâi a fost extrem de disputat, spectaculos pe alocuri, şi cu multe ocazii mari de o parte şi de alta. Prima şansă de gol a fost irosită de “Pricons” prin Cazan (min. 8) care a trimis mingea în bară, însă după doar două minute Soare putea şi el să înscrie în situaţie de unu la unu cu portarul advers. Timp de cinci minute cei de la “Ronţăilă” au dictat ritmul partiei, au obţinut două lovituri libere periculoase, dar nu au reuşit să le fructifice, iar, în minutul 14, Gherson a şutat violent, dar Ariciu a scos de sub transversală. Pe contraatac însă, în acelaşi minut, Daniel Cazan a ratat, la rândul său, o mare şansă de gol. În penultimul minut de joc al primei reprize Daniel Cazan reuşit să-l învingă pe portarul Răducan cu o execuţie spectaculoasă, iar “Pricons” conducea cu 1-0.

În repriza a doua s-a jucat pe contre, iar cei care s-au remarcat au fost portarii celor două echipe. “Pricons” şi “Ronţăilă” şi-au împărţit momentele de dominare, însă niciuna dintre cele două combatante nu a mai reuşit să marcheze. Cele mai mari ocazii de gol au fost irosite de Sorin Soare şi Daniel Cazan.

“Pricons” s-a impus cu 1-0 şi a câştigat prima ediţie a Turneului firmelor.

Pe locul al doilea s-a calsat “Ronţăilă”, iar pe al treilea, “Yazaki”, formaţie care s-a impus cu 3-2, în finala mică în partida cu “RodBun”. Pentru “Yazaki” au marcat George Cuconu, Marius Ardeleanu şi Romeo Arghir, iar pentru “RodBun” au înscris George Dorobanţu şi Cristian Poenaru.

Primele trei clasate au primit cupe, diplome şi medalii, însă medalii şi plachete au primit toate echipele participante, festivitatea de premiere fiind oficiată de Larenţiu Vărgatu, preşedintele AJF Brăila şi Adrian Manole, preşedintele Comisiei de fotbal în sală. Organizatorii au mai oferit şi trei premii individuale. Astfel, Ionuţ Tunea de la “Yazaki” a fost desemnat cel mai bun portar, Daniel Cazan de la “Pricons”, cel mai tehnic jucător, iar Cristian Poenaru de la “RodBun”, golgeterul turnelui. Diplome şi plachete le-au fost oferite şi celor trei arbitri care au oficiat la acest turneu de fotbal, Daniel Decă, Ionuţ Smeu, Dragoş Mocanu.

“Manole s-a achitat cu brio de calitatea de organizator al competiţiei şi, de asemenea, apreciz seriozitatea şi maturitatea de care au dat dovadă jucătorii echipelor participante, deşi unii dintre ei poate au jucat pentru prima dată la o competiţie organizată”, a declarant Laurenţiu Vărgatu, preşedintele AJF.

“A fost un turneu reuşit, cu meciuri din ce în ce mai spectaculoase, asta pe măsură ce s-a avansat în fazele superioare. Finala ne-a adus aminte de emulaţia care se crea nu de mult în Sala Polivalentă la competiţiile de fotbal în sală. Sper ca pe viitor numărul echipelor, dar şi al spectatorilor, să fie din ce în ce mai mare”, a precizat Adrian Manole, preşedintele Comisiei de fotbal în sală.