“Dubla” lui Cosmin Necoară aduce prima victorie pentru Viitorul Ianca

* Necoară a marcat din două faze fixe, iar Viitorul Ianca s-a impus cu 2-1 la Dinamo Bacău

Viitorul Ianca este singura formație din județul Brăila care a reușit să câștige un meci în noua stagiune a Ligii a III-a. Formația din Ianca a câștigat cu 2-1, meciul susținut în deplasare, la nou promovata, Dinamo Bacău, ambele goluri ale echipei antrenate de Victor Olenic fiind marcate, din faze fixe, de Cosmin Necoară care este și directorul sportiv al acestui club.

“Am subestimat adversara, am considerat că este o nou promovată, care a fost învinsă la scor în etapa inaugurală la Metalul Buzău și că vom câștiga lejer. Dar realitatea a fost alta, am câștigat 3 puncte, însă jocul nostru a fost unul slab și nu este normal la valoarea lotului pe care îl avem”, ne-a declarat imediat după această partidă Cosmin Necoară, artizanul victoriei echipei din Ianca.

În prima repriză ocaziile clare au lipsit. S-a jucat pe contre, dar niciuna dintre cele două combatante nu a găsit spațiul porții adverse.

La cinci minute de la reluare, Tofan a marcat și Dinamo Bacău conducea cu 1-0. După primirea golului, Viitorul Ianca a atacat mai mult și, după o minge trimisă peste transversală de Marius Coman, (min. 52) a reușit să obțină egalarea în minutul 60. Atunci Alin Radu a fost faultat în suprafața de pedeapsă a gazdelor, iar Cosmin Necoară a făcut inutilă intervenția potarului Dascălu. Formația oaspete a continuat să atace dar Băluță și Coteț au irosit două bune șanse de gol. Cu șase minute înainte de finalul meciului, Cosmin Necoară a înscris din lovitură liberă, iar Viitorul Ianca s-a impus cu 2-1.

Viitorul Ianca: A. Mihai – Coteț, Preda, Necoară, Bădilaș – Băluță, Dima, Popa (min. 46: Irimia), Postolea (min. 46: De Araujo) – M. Coman (min. 91: Băcanu), L. Iorga (min. 40: A. Radu).