Ştefan Adamache aduce prima victorie pentru Sportul Chiscani

• formaţia pregătită de Adrian Baldovin s-a impus cu 1-0 în partida cu CSO Bragadiru • raportat la numărul ocaziilor, gazdele puteau câştiga la un scor mult mai concludent

Echipa din Chiscani a abordat cu o altă atitudine partida de pe teren propriu cu CSO Bragadiru: a controlat-o cap coadă şi a obţinut prima victorie din noul sezon competiţional. Ştefan Adamache a marcat un gol superb şi foarte valoros, de 3 puncte, însă raportat la ceea ce s-a petrecut în teren, diferenţa dintre cele două echipe trebuia să fie mult mai mare.

Marius Coman (min. 6) a şutat din întoarcere dar Teodorescu a fost la post. Putea fi 1-0 pentru gazde în minutul 13, când Coman a deviat mingea spre Moldoveanu, care a rămas singur cu portarul, dar mijlocaşul gazdelor a trimis mingea exact pe direcţia lui.

Oaspeţii au dat o dublă replică în minutul 22, când, pe rând, Mitu şi Udrea au şutat la poartă dar, de fiecare dată, Popescu a avut intervenţii salvatoare pentru formaţia sa. Până la pauză Iordache şi Chihaia, cel mai bun jucător de pe teren, i-au dat emoţii portarului advers, însă acesta a scăpat fără să primească gol.

Sportul a înscris la trei minute de la reluare prin Pârlog, însă reuşita fundaşului central al gazdelor a fost anulată pe motiv de ofsaid. În minutul 55, Bălan a centrat foarte bine pentru Moldoveanu, însă mijlocaşul gazdelor a fost blocat in extremis de Rotaru.

CSO Bragadiru a avut o şansă de a înscrie din lovitură liberă în minutul 59: Anghel a şutat cu efect dar mingea deviată de zid a ieşit în corner.

Finalul partidei a aparţinut gazdelor care puteau marca în minutul 80 prin Bogdan Dumitru, dar, din nou, Teodorescu s-a opus deschderii scorului. CSO Bragadiru a mai avut o ocazie de gol în minutul 81, când Băbeanu a rămas singur cu portarul, dar a şutat peste transversală. La faza imediat următoare Bălan a centrat în faţa porţii, dar Alin Radu a trimis mingea peste poartă. În minutul 86, Sportul a beneficiat de o lovitură liberă, Mihai a centrat în faţa porţii, unul dintre fundaşii oaspeţilor a degajat mingea în faţă şi, de la 25 de metri, Ştefan Adamache a marcat şi toate cele 3 puncte au rămas la Chiscani.

Sportul Chiscani: Popescu – Bălan, Preda, Pîrlog, B. Dumitru – M. Pascu (min. 69: V. Mihai), Adamache (min. 89: Lovin), Chihaia – Iordache (min. 78: A. Radu), Coman (min. 93: Lupu), Moldoveanu.