Înotătorii brăileni au cucerit 22 de medalii la naţionalele de juniori II

Rezultate remarcabile pentru înotătorii brăileni la Campionatele Naţionale rezervate juniorilor II, care s-au derulat în perioada 22-25 aprilie, la Baia Mare. Sportivii Liceului cu Program Sportiv au cucerit 22 de medalii, cele mai multe şi mai valoroase, 7, de aur au intrat în contul lui Octavian Ciocan de la grupa profesoarei Laura Sachelarie. În competiţia sportivilor de 16 ani Ciocan a urcat pe prima treaptă a podiumului la 50, 100 şi 200 m fluture şi la 50, 100, 200 şi 400 m liber.
Patru medalii de aur a cucerit şi eleva profesoarei Gabriela Stoicescu Clinciu, Alina Ene, în competiţia fetelor de 14 ani. Ene a bifat patru locuri întâi, la 50 şi 400 m liber, 50 m spate şi 200 m mixt dar şi patru locuri doi.
Înotătoarea Alis Brebenel, antrenată de aceeaşi profesoară, a obţinut o medalie de aur la 50 m liber şi un loc 4 la 100 m liber.
Medalii de bronz au obţinut în întrecerea individuală Gabriel Cocianu de la grupa profesorului Tudorel Smeu, la 50 m spate şi Ana Livia Pascu la 400 m liber, aceasta din urmă fiind antrenată de Gabriela Stoicescu Clinciu. Cocianu s-a mai clasat pe poziţia a 4-a la 100 m spate, pe a 5-a la 200 m mixt şi pe a 8-a la 200 m spate, iar Ana Livia Pascu a încheiat pe locul al 4-lea finala de 200 m liber, pe locul al 6-lea pe cea de 200 m fluture şi pe al 7-lea pe cea de 800 m liber. O altă medaliată cu bronz la această competiţie a fost şi Gabriela Dragomir, care s-a clasat a treia în finala probei de 100 m liber. Dragomir a mai obţinut şi două locuri 4, la 200 şi 400 m liber, un loc 7 la 800 m liber şi două locuri 8 la 200 m mixt şi 100 m fluture.
În trei finale, la individual, a participat şi Cristina Ioana Pascu. Ea a ocupat locul al 4-lea la 200 m fluture, al 6-lea la 50 m fluture şi pe al 9-lea la 800 m liber.
Campioană naţională a devenit şi ştafeta 4X100 m liber, în componenţa Alis Brebenel, Livia Pascu, Gabriela Dragomir, Alina Ene, în timp ce la ştafetele 4X200 m liber, în componenţa L. Pascu, I. Pascu, Dragomir, Ene şi cea de 4X100 m mixt, în componenţa Ene, Maria Ion, I. Pascu, Dragomir, LPS Brăila a cucerit medaliile de argint.