Înotător de la CSM Brăila, dublu vicecampion național la tineret

* Denis Ghionu a cucerit argintul la 50 și 100 m spate * Teodora Mihai, la un pas de podium în concursul junioarelor

Înotul brăilean a repurtat un dublu succes la Campionatul Național pentru juniori, tineret și seniori, care a avut loc în perioada 23-26 martie, la Bacău. Denis Ghionu, de la CSM Brăila, pregătit de profesorul Cătălin Nistor, a avut o evoluție foarte bună și a devenit vicecampion național în probele de 50 și 100 m spate, probe în care brăileanul s-a luptat pentru aur cu înotătorul de la Farul Constanța, Sebastian Dinu. Înotătorul de la CSM Brăila a mai concurat în două probe, 100 și 50 m fluture, probe în care a ocupat locurile al patrulea, respectiv al cincilea.

Vă reamintim că Denis Ghionu a început anul competițional 2022 cu rezultate foarte bune. La “Cupa Rotary”, de la Târgoviște, o competiție puternică de pregătire, la care au participat 400 de înotători de la 36 de cluburi, brăileanul a câștigat două probe, 50 și 100 m spate, iar la 50 și 100 m fluture s-a clasat pe locul al doilea.

La naționalele de la Bacău, Teodora Mihai de la CSM Brăila a ocupat locul al patrulea în proba de 200 m spate junioare, iar la 50 m spate s-a clasat pe poziția a cincea.

La tineret, Bianca Negrău s-a clasat pe locul 28 la 200 m bras și pe 34 la 100 m bras.

“Cu toate că bazinul de la LPS Brăila a fost închis pentru o lună de zile, iar pregătirea am făcut-o la clubul RaAy, într-un bazin de dimensiuni reduse, rezultatele obținute de înotătorii de la CSM Brăila sunt foarte bune. Ghionu a cucerit două medalii de argint la tineret, iar  Teodora Mihai a bifat un loc patru. Denis a fost foarte aproape de un titlu național, iar Teodora de un loc pe podium”, ne-a declarat profesorul Cătălin Nistor.