Înfrângere nemeritată

• Viitorul Șuțești a condus cu 1-0, dar Voința Limpeziș s-a impus în final cu 2-1 • Dragoș Mucuță a fost jucătorul meciului

După înfrângerile suferite de Viitorul Ianca și Dacia Unirea, pasa neagră a fotbalului brăilean a continuat cu o înfrângere a nou promovatei Viitorul Șuțești, laVoința Limpeziș. Viitorul Șuțești a pierdut cu 2-1 acest meci, însă a fost un eșec nemeritat. Raportat la numărul ocaziilor, formația pregătită de Ionel Drăgoi trebuia să aibă cel puțin 3-0 la pauză, după jocul prestat. Iar ca o concluzie, Dragoș Mucuță a fost jucătorul meciului. Dar greșelile impardonabile ale unor jucători experimentați au permis gazdelor săștige acest meci.

Prima ocazie mare de a deschide scorul a ratat-o, în minutul 2, Custură, care a reluat mingea pe lângă poartă, din interiorul careului mic. Portarul gazdelor a avut o intervenție in extremis și a deviat mingea șutată de Mucuță, pe lângă poartă. În minutul 11, Cristi Irimia a trimis mingea în transversală.

Replica gzdelor a venit în minutul 16, însă Ofori nu a încadrat mingea pe spațiul porții.

Viitorul Șuțești a continuat să dicteze ritmul partidei și, în minutul 30, a deschis scorul prin Filippo Farozzi, după o acțiune inițiată de Mucuță.

Dima (min. 34) și-a trecut numele pe lista ratărilor, iar în minutul 35 Voința Limpeziș a egalat la capitolul șuturi în transversală, prin Ofori.

Echipa gazdă a început mai bine repriza a doua, dar prima mare ocazie din această parte a meciului a aparținut jucătorilor pregătiți de Ionel Drăgoi. Însă mingea șutată de Tiutiu (min. 60) a fost deviată în corner de Ciolacu. Mucuță a fost foarte aproape de marcarea unui gol spectaculos, foarfecă pe spate, însă mingea a trecut peste transversală.

În minutul 65, Voința Limpeziș a egalat prin Argumedo, după o gafă colectivă a fundașului Coteț și a portarului Mihai.

Soarta meciului s-a decis în minutul 78, când Marius Dima a făcut un fault gratuit în propria suprafață de pedeapsă iar Ionuț Vișan a marcat de la punctul cu var și Voința Limpeziș conducea nesperat, cu 2-1, în minutul 80. În prelungirile reprizei secunde Viitorul Șuțești a beneficiat de o lovitură liberă, Dragoș Mucuță a șutat în forță dar portarul gazdelor a scos-o din vinclu și meciul s-a încheiat cu victoria echipei gazdă.

“Dacă aveam 3-0 la pauză, nu se supăra nimeni. În repriza a doua am intrat relaxați și cu toate acestea puteam dubla avantajul. Am ratat și apoi am primit două goluri, pe greșeli elementare. Mucuță a fost de departe cel mai bun jucător de pe teren. Gazdele au recunoscut superioritatea nostră în teren, dar din păcate punctele au rămas la ei. Și un punct era important pentru noi”, ne-a declarat Ionel Drăgoi.

Viitorul Șuțești: C. Mihai – Coteț, Postolea, Custură, Drăguț – Irimia, M. Dima (min. 82: I. Huțu) – Tarozzi, Tiutiu, Nicolae (min. 70: Căldăruș) – D. Mucuță.