Înfrângere neașteptată pentru HC Dunărea

* formația brăileană a pierdut 27-28, meciul cu SCM Craiova * doar Dmitrovic, Czeczi și Dache au lăsat impresia că-și doresc un rezultat pozitiv în acest meci

HC Dunărea a suferit o înfrângere neașteptată în etapa a 12-a a Ligii Florilor, în fața unei echipe SCM Craiova, care nu a fost cu nimic superioară formației brăilene în acest joc. Dar până la urmă rezultatul a fost favorabil formației care, cu adevărat, și-a dorit să câștige. Din păcate, din nou unele handbaliste de la HC Dunărea au mers în excursie. Veterana Dmitrovic și Czeczi s-au remarcat de la echipa brăileană. Dache și-a dorit mult să iasă în evidență dar a prins o zi slabă, Udriștoiu a vrut să facă prea mult și nu i-a reușit nimic. Stâlp al apărării în alte partide, Tamires nu a mai reprezentat o soluție pentru Neven Hrupec în acest joc. O decizie care a uimit-o chiar și pe braziliancă. Chiar și în aceste condiții, HC Dunărea trebuia să câștige acest meci. Prima repriză a fost echilibrată și fiecare dintre cele două combatante au condus la un moment dat la o diferență de 2 goluri. HC Dunărea a avut ultima dată un avantaj de două lungimi, 12-10, în minutul 23, apoi a fost rândul SCM-ului să se distanțeze la două goluri, 15-13, în minutul 29, dar prima repriză s-a încheiat la egalitate, 15-15. HC Dunărea a reușit să aibă patru goluri avans în minutul 39 și în 40, 21-17, respectiv 22-18, însă SCM Craiova a profitat de relaxarea în faza de atac a echipei brăilene și a restabilit egalitatea, 23-23, în minutul 47. Handbalistele brăilene au mai condus la trei lungimi, 26-23, în minutul 54, însă nici de data aceasta nu au reușit să gestioneze acest avantaj. Oltencele au egalat 26-26, cu patru minute înainte de finalul partidei, apoi Adespii și Andrei au marcat pentru SCM Craiova iar formația pregătită de Bogdan Burcea s-a desprins la 28-26. Dmitrovic a marcat ultimul gol al meciului și echipa brăileană a pierdut la un gol, 27-28.

Pentru HC Dunărea au marcat Dmitrovic 7 goluri, Czeczi 7, Dache 5, Kanaval 2, Udriștoiu 2, Tamires 1, Safta 1, Milic 1, Zamfirescu 1, iar pentru SCM Craiova au înscris Adespii 5 goluri, Nica 5, Colac 5,  Andrei 4, Țicu 3, Savu 3, Cace 1, Zamfir 1, Ion 1.