Înfrângere la opt goluri, 35-27, pentru HC Dunărea la SCM Rm. Vâlcea

* la pauză scorul a fost egal, 15-15 * după trei etape, formația brăileană se află pe locul al 8-lea

Echipa brăileană a suferit primul eșec din noua stagiune, unul destul de drastic dacă ne raportăm la rezultat, 35-27, în favoarea formației SCM Rm. Vâlcea. O înfrângere la opt goluri, dar vâlcencele au avut și 10 goluri avans în minutul 59.

Nimic nu anunța însă acest eșec umilitor în prima repriză. HC Dunărea a început foarte bine partida, a marcat primul gol al meciului prin Venancio. Jocul a fost echilibrat și fiecare formație a condus pe tabelă la un gol până în minutul 21 când tabela indica egalitatea, 10-10. Din acest moment HC Dunărea a înscris de două ori prin Araujo și o data prin Venancio și s-a desprins la trei lungimi, 13-10, în minutul 24. Acest decalaj s-a păstrat și în minutul 27, 14-11, însă finalul de repriză a fost foarte bine gestionat de echipa gazdă, astfel că după primele 30 de minute scorul era egal. O primă repriză în care Pessoa a avut 10 parade în poarta echipei brăilene. Brazilianca a apărat mingi de la 9 metri, mingi aruncate de pe semicerc, în dueluri unu la unu cu jucătoarele adverse.

După pauză însă, HC Dunărea nu a mai contat în joc, iar disputa din teren a fost la discreția SCM-ului. Kovacevic a adus echipa gazdă în avantaj, 16-15, în minutul 31, iar trei minute mai târziu, după golul marcat de Glibko, SCM Rm. Vâlcea conducea cu 19-16. La jumătatea reprizei a doua diferența era de cinci lungimi între gazde și formația pregătită de Neven Hrupec.

Daciana Hosu a închis poarta și a dat încredere colegelor, iar Irina Glibko a înscris din orice poziție. În aceste condiții, când mai era un minut de joc, SCM Rm. Vâlcea conducea la o diferență de 10 goluri, 35-25. Quintino și Sazdovska au marcat pentru HC Dunărea și au mai îndulcit cât de cât situația pe tabelă. Însă o înfrângere la opt goluri trebuie să dea de gândit antrenorului Neven Hrupec și staff-ului său tehnic.

După această înfrângere, HC Dunărea se află pe locul al 8-lea în clasamentul Ligii Florilor.

Pentru HC Dunărea au marcat: Araujo 6 goluri, Quintino 5, Lavko 4, Venancio 3, Sazdovska 3, Shteriova 2, Da Rocha 2, Liscevic 1, Kanaval 1, iar pentru SCM Rm. Vâlcea au înscris: Glibko 11, Kovacevic 7, Hansson 6, Elghaoui 6, Fujita 3, Bucur 1, De Jong 1.