A început returul

Lidera, Recolta Tufeşti, a păşit cu dreptul în sezonul de primăvară, realizând chiar scorul etapei, 6-1, în compania uneia dintre formaţiile care an de an au avut un cuvânt de spus în stabilirea campioanei, Avântul Chiscani. Lidera a rezolvat meciul încă din prima repriză, în care a marcat de patru ori prin Ghioca (min. 20, Roadecincu (min. 11), Popârţac (min. 25) şi Baltă (min. 33). În partea secundă a întâlnirii Ghica şi Roadecincu au mai perforat o dată poarta oaspeţilor, al căror gol de onoare a fost marcat de Jercăianu în prima repriză.

La fel de categoric s-a impus şi ocupanta locului al doilea, Avântul Cireşu, în disputa cu Victoria Cazasu. Elevii lui Ionel Ivan aveau deja 3-1 după primele 45 de minute, pentru gazde au înscris Merloi (min. 5, 26) şi Ion - autogol, iar pentru oaspeţi Andrei Popescu, dar au continuat în aceeaşi notă şi în repriza a doua şi au mai perforat poarta formaţiei din Cazasu în două rânduri. Merloi a dus scorul la 4-1 şi a realizat hat trick-ul, Grigore a redus din diferenţă, însă Butiseacă a închis tabela la 5-2 cu 12 minute înainte de finalul partidei.

Avântul Mircea Vodă pentru care au înscris Anghel, Săftoiu, Stareţ şi Dociu şi Victoria Traian s-au impus cu acelaşi scor, 4-0 în faţa formaţiilor Dacia Berteşti şi respectiv Victoria Deduleşti.

După ce în tur a câştigat pe teren propriu cu 3-,1 FC Urleasca s-a impus şi în deplasare la Unirea Măxineni, la un scor şi mai categoric, 4-1. Buhai, Creangă, Lucian Balcan şi Berceanu au marcat pentru învingători, Dobrin pentru gazde.

CS Făurei s-a impus cu 1-0 la Găiseanca, iar partida dintre Viitorul Galbenu şi Tractorul Viziru nu s-a disputat deoarece formaţia din Viziru nu s-a prezentat la joc.

După 14 etape, Recolta Tufeşti acumulează maximum de puncte, 42 şi rămâne în fotoliul de lideră, iar următoarele poziţii sunt deţinute de Avântul Cireşu 37 puncte, FC Urleasca şi Victoria Traian, ambele cu câte 33 de puncte, despărţite de golaveraj.