Începe etapa a treia a grupelor la mondialele din Qatar

• astăzi se stabilesc echipele calificate în optimi din grupele A și B

Astăzi, 29 noiembrie, începe etapa a treia a grupelor la Campionatul Mondial din Qatar, lupta pentru calificarea în optimi fiind acerbă.

Se dispută ultimele meciuri din grupele A și B.

De la ora 17.00 au loc partidele: Ecuador – Senegal și Olanda - Qatar.

De la ora 21.00 se dispută ale două partide: Iran – SUA și Țara Galilor – Anglia.

Clasamantele înaintea acestor meciuri:

Grupa A: 1. Olanda 4 puncte, 2. Ecuador 4 puncte, 3. Senegal 3 puncte, 4. Qatar 0 puncte.

Grupa B: 1. Anglia 4 puncte, 2. Iran 3 puncte, 3. SUA 2 puncte, 4.

Țara Galilor 1 punct.

Germania a remizat cu Spania și rămâne în “cărți” pentru calificarea în optimi

Germania a remizat, 1-1, cu Spania și păstrează șanse reale de a se califica în optimile mondialelor din Qatar. Morata a deschis scorul în minutul 62 pentru spanioli, Niclas Fullkrug a restabilit egalitatea în minutul 82.

Japonia a pierdut 0-1, meciul cu Costa Rica. Fuller a înscris un eurogol, în minutul 81.

Clasament grupa E: 1. Spania 4 puncte, 2. Japonia 3 puncte, 3. Costa Rica 3 puncte, 4. Germania 1 punct.

Croația a învins-o cu 4-1 pe Canada, în etapa a doua din Grupa F de la Campionatul Mondial din Qatar, iar croații urcă pe primul loc, cu patru puncte, la egalitate cu Maroc.

Alphonso Davies a deschis scorul în minutul 2 pentru Canada, însă până la finalul jocului croații au înscris de patru ori, prin Andrej Kramaric (min. 36, 70), Marco Livaja (min. 44), Lavro Majer (min. 90 plus 4).

Clasamentul Grupei F: 1. Croația 4 puncte, 2. Maroc 4 puncte, 3. Belgia 3 puncte, 4. Canada 0 puncte.