Începe etapa a doua a fazei grupelor

* Argentina – Mexic, un meci de “totul sau nimic” pentru Messi și colegii săi * Franța – Danemarca, meciul vedetă al zilei

Astăzi, 26 noiembrie, în cea de a șaptea zi a Campionatului Mondial de fotbal din Qatar, se dispută patru meciuri, câte două din grupele C și D, primele din etapa a doua a fazei grupelor.

Clasamentele în cele două grupe înaintea etapei a doua a grupelor:

Grupa C: 1. Arabia Saudită 3 puncte, 2. Polonia 1 punct, 3. Mexic 1 punct, 4. Argentina 0 puncte.

Grupa D: Franța 3 puncte, 2. Tunisia 1 punct, 3. Danemarca 1 punct, 4. Australia 0 puncte.

Portugalia – Ghana a fost meciul zilei

Joi, în primul meci din Grupa G, Elveția a câștigat la limită, 1-0, meciul cu naționala Camerunului. Unicul gol al elvețienilor a fost înscris de Embolo, un fotbalist care s-a născut în Camerun, însă la cinci ani a plecat spre Europa.

Portugalia a învins-o pe Ghana cu 3-2, în prima etapă a fazei grupelor Cupei Mondiale din 2022. Portughezii au deschis scorul prin Cristiano Ronaldo (min. 65), care a transformat un penalty obținut tot de el, apoi ghanezii au reușit să egaleze, după reușita lui Andre Ayew (min. 73). Portugalia s-a distanțat la 3-1, după golurile realizate de Joao Felix (min. 78) și Rafael Leao (min. 80), dar africanii au marcat din nou în minutul 89, prin Osman Bukari.

La ultima fază a meciului, Ghana a fost la un pas de a specula o gafă de proporții a portarului Costa. Acesta a pus mingea jos fără să știe că în spatele său e un adversar. Atacantul Ghanei a alunecat, iar tabela nu s-a mai modificat. Brazilia a trecut cu 2-0 de Serbia. Richarlison a marcat cele două goluri în repriza secundă, în minutele 63 și 73. Uruguay a remizat, 0-0, cu Coreea de Sud.

Sud-americanii au avut câteva șanse de gol, iar în două rânduri bara s-a opus deschiderii scorului.