Încă un amical câştigat de elevii lui Pânzaru

Cu toate că s-a desfăşurat la o temperatură de 36 de grade, partida amicală de la Însurăţei dintre CF Brăila şi Conpet Cireşu a fost una antrenantă, cu multe faze de poartă de o parte şi de alta.
CF Brăila, la care printre titulari s-au regăsit portarul Bunduc şi fostul căpitan al Chindiei Târgovişte, Sorin Rădoi, a fost superioară la capitolul posesie a mingei în faţa unei formaţii Conpet, cu multe absenţe în lot, dar cu jucători care au luptat până la epuizare şi care au reuşit să anihileze multe dintre acţiunile elevilor lui Pânzaru.
Începutul amicalului a fost echilibrat, cu ocazii de o parte şi de alta.
Conpet a fost aproape de gol în minutul 2, dar Bunduc a avut o intervenţie foarte bună în faţa lui Dima şi în minutul 10 când mingea şutată de Preda a fost scoasă de la vinclu de portarul brăilean.
Elevii lui Pânzaru au avut prima ocazie în minutul 6, când Voicu, a centrat în faţa porţii, iar Stoica a parat mingea trimisă cu capul de Tănasă.
Din minutul 20, iniţiativa a trecut de partea brăilenilor şi Stoica a avut mult de lucru. Portarul echipei Conpet a avut două intervenţii foarte bune la şuturile lui Voicu şi Puşcaşu, dar nu a mai avut replică la mingea trimisă cu capul de Tănasă (min. 38), după o centrare perfectă a lui Pungă, astfel că la pauză a fost 1-0 pentru CF Brăila.

Prodan a fost jucătorul reprizei secunde

Pe parcursul părţii secunde CF Brăila a schimbat nouă jucători, Conpet doar trei şi cu toate acestea meciul a fost la fel de spectaculos.
Durbacă (min. 51) şi Velicu (min. 54) i-au dat emoţii portarului Leu după care a urmat desprinderea brăilenilor la 2-0, Nicoliţă (min. 58) a centrat de pe dreapta, iar Prodan a driblat doi adversari şi a şutat la colţul lung fără speranţe pentru Popovici.
În minutul 61, jucătorii de la Conpet au cerut penalty, iar protestele lor au fost întemeiate pentru că Vali Durbacă a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă, iar după trei minute Prodan a şutat violent de la 25 de metri, mingea a lovit transversala şi a trecut dincolo de linia porţii înainte de a fi prinsă de Popovici, dar asistentul Raul Perianu nu a validat golul.
În minutul 71, putea fi 3-0 pentru CF Brăila numai că Nicoliţă şi Rusu au ratat pe rând în aceeaşi fază, dar şi 2-1 la faza următoare dacă Durbacă nu ar fi şutat pe lângă poartă de la 4 metri.
Bogdan Rusu (min. 77) a marcat pentru 3-0, iar Prodan a închis tabela, în minutul 83, cu un şut la colţul lung care l-a lăsat spectator pe Popovici.

CF Brăila: Bunduc (min. 46: Leu) - Bosoi, Rădoi, Ignat (min. 66: Ilie), Spiridon (min. 65: Colilie) - Voicu (min. 55: S. Nicoliţă), Puşcaşu (min 67: Bertea), Ochia (min. 46: Prodan), Pungă (min. 63: M. Gheorghe) - Câmpeanu (min. Bălţoi), Tănasă (min. 46: Rusu).
Conpet: Stoica (min. 46: Popovici) - Grozea, Coman, Stănciulescu, Ghizman (min. 46: Cireaşă) - Preda, Velicu (min. 67: Oprea), Dima - Pavel, Durbacă, V. Gheorghe

Pânzaru şi Darie mulţumiţi de evoluţia jucătorilor

"Testul şi-a atins scopul, jucătorii au arătat clarviziune în joc deşi dimineaţă am făcut un antrenament destul de tare. Echipa începe să se exprime bine în teren, din păcate Ivan, Frunză, Ciocâlteu, Visar, nu au putut evolua din motive obiective, sper ca la următoarele meciuri amicale să putem conta pe ei", a declarat Alin Pânzaru.
Şi antrenorul Vasile Darie a fost mulţumit de evoluţia elevilor săi: "Am avut şapte jucători lipsă, nu am avut decât trei rezerve, dar cât am putut am ţinut ritmul cu adversara noastră. Prima repriză a fost echilibrată, cea de-a doua dominată clar de CF Brăila, dar pe ansamblu a fost un joc plăcut", a punctat şi antrenorul echipei Conpet.