Încă o umilință pentru Dacia Unirea

* formația brăileană a fost învinsă cu 7-0, în deplasare, de CSM Focșani

Dacia Unirea a suferit cea de a treia umilință din acest sezon competițional. După ce a pierdut cu 9-0 la CSM Rm. Sărat în campionat și cu 5-0 în Cupă la Plopu cu Viitorul Ianca, formația brăileană a fost învinsă cu 7-0, în etapa a 2-a a Ligii a III-a de CSM Focșani.

La Focșani, Dacia Unirea a avut o evoluție palidă și a primit patru goluri în prima repriză, dar echipa gazdă a mai irosit tot atâtea ocazii mari de gol.

Portarul Butunoiu a avut două intervenții foarte bune în debutul partidei la acțiunile lui Arnăutu și Zaharia și a fost salvat de bară în minutul 9 la șutul lui Stoica.

CSM Focșani a deschis scorul în minutul 14 când Zaharia a fost faultat în careul brăilenilor iar Arnăutu a transformat lovitura de la 11 metri. Două minute mai târziu, tot după o fază fixă, Arnăutu a centrat iar Zaharia a marcat pentru 2-0. Cu victoria asigurată deja din minutul 16 CSM-ul a fost la cârma jocului însă celelalte două reușite au venit pe final de repriză. În minutul 32 Zaharia a înscris pentru 3-0, iar în minutul 39, din cădere, Arnăutu, a stabilit scorul pauzei, 4-0, pentru CSM Focșani. Putea fi chiar 5-0 însă Juncănaru după ce l-a driblat pe Butunoiu a alunecat și nu a putut trimite mingea din 3-4 metri, în poarta goală.

Leu a fost eliminat în minutul 65 șI Dacia Unirea a rămas în inferioritate numerică. CSM-ul a continuat să atace și pe final de meci a mai înscris de trei ori prin Oprea (min. 84, 90) și Pasăre (min. 87).

Dacia Unirea: Butunoiu – Leu, Sava, Lixandrică (min. 77: Ene), Bădilaș – Timoela, Răileanu (min. 46: Ghiță), Voica (min. 46: Simion), V. Robu - Duțu, Vartolomei.