Social Media

SPORT

Atleții brăileni, pe podium la naționalele școlare și la Cupa Municipiului

Publicat

în

• Safira Barbu a devenit campioană națională la 100 m garduri • Mario Grozea a câștigat două probe, 90 și 300 m garduri
 
Sezonul competițional de atletism în aer liber a început cu finala Campionatului Național Școlar, o competiție la care sportivii brăileni au avut evoluții bune.
Safira Barbu, sportivă cu dublă legitimare LPS Brăila – CSM Brăila, de la grupa profesoarei Irina Roată, a devenit campioană națională la 100 m garduri, iar la 60 m plat s-a clasat pe poziția a 4-a. La acestă competiție, Barbu a concurat pentru LPS Brăila. Robert Bălin de la CSM Brăila a bifat două locuri doi la Campionatul Municipal, în probele de 110 m garduri și 400 m garduri. La aceeași competiție, Mario Grozea, la categoria de vârstă U16, a câștigat două probe, pe cea de 90 m garduri și 300 m garduri. Bianca Ichim s-a clasat pe poziția a 5-a la 80 m garduri și pe a 3-a la 300 m garduri.
Atleții de la CSM Brăila sunt pregătiți de profesoarele Irina Roată și Anamaria Codreanu.
Răzvan Ștefănescu, sportiv pregătit la LPS Brăila, de profesoara Luiza Gorciac, s-a clasat pe locul al treilea la 110 m garduri.
Alți trei atleți de la LPS Brăila s-au clasat pe locul al patrulea, David Gheosu la 100 m plat, Mihai Dumbravă la 110 m garduri și Luis Boroditenco, la 400 m garduri.
“Rezultatele obținute de atleții de la LPS Brăila au fost bune, un loc întâi și un loc trei. Gheosu a plecat foarte bine în finala la 110 m garduri dar a avut ghinion. A fost o repetiție reușită, cred eu, în vederea celorlalte competiții în aer liber programate în această vară”, ne-a declarat profesoara Sica Lazăr.

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului își asumă eventualele daune, în cazul unor acțiuni legale împotriva celor publicate.
Adaugă comentariu

Răspunde la comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

CELE MAI CITITE

Astăzi
7 zile
30 de zile