Social Media

LOCAL

Percheziții DIICOT la traficanți de droguri din Brăila

Publicat

în

* procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Buzău împreună cu polițiști efectuează 21 de percheziții domiciliare, pe raza județelor Buzău, Galați și Brăila *se fac cercetări într-o cauză vizând activitatea unui grup infracțional organizat specializat în comiterea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și de mare risc, în forma continuată și de efectuare, fără drept, de operațiuni cu produse susceptibile de a avea efect psihoactiv
 
Alina MIHAI
 
Traficanți de droguri din Brăila sunt vizați de procurorii DIICOT și polițiștii din Buzău, care efectuează mai multe percheziții domiciliare. Se caută membrii unei grupări infracționale care aprovizionau cu droguri consumatori din Brăila și Buzău.
Astfel, la data de 16 februarie, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial Buzău împreună cu polițiști efectuează 21 de percheziții domiciliare, pe raza județelor Buzău, Galați și Brăila. Se fac cercetări într-o cauză vizând activitatea unui grup infracțional organizat specializat în comiterea infracțiunilor de trafic de droguri de risc și de mare risc, în forma continuată și de efectuare, fără drept, de operațiuni cu produse susceptibile de a avea efect psihoactiv, în formă continuată. ”În cauză, s-a reținut că, în perioada 2022 – februarie 2023, pe raza județelor Buzău, Galați, Vrancea și Brăila, a acționat un grup infracțional organizat, format din 12 membri, care au procurat, transportat, depozitat, manipulat, ambalat şi comercializat, către consumatori din județele Brăila și Buzău, droguri de risc și mare risc și substanțe cu efecte psihoactive”, se arată în comunicatul DIICOT.
Sunt puse în executare 12 mandate de aducere, suspecții urmând a fi conduși pentru audieri la sediul DIICOT – Biroul Teritorial Buzău. Acțiunea beneficiază de sprijinul polițiștilor de criminalitate organizată din Brăila, Ploiești, Galați si al jandarmilor din Buzău, Brăila și Grupării Militare de Jandarmi Galați.
 

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului își asumă eventualele daune, în cazul unor acțiuni legale împotriva celor publicate.
Adaugă comentariu

Răspunde la comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

CELE MAI CITITE

24h
7 zile
30 de zile