Start cu dreptul

Buzoiencele s-au agăţat însă de fiecare minge în debutul partidei astfel că jocul a fost echilibrat până în minutul 14, cu toate că în acest interval de timp brăilencele au avut şi un avantaj de trei goluri, min. 8: 6-3 pentru Dunărea.

La mijlocul primei reprize, Alexandrina Soare a cerut un timp de odihnă şi din acel moment jocul gazdelor s-a schimbat total. Dunărea şi-a creat deja un avantaj de şase goluri în minutul 23 şi a plecat la cabine la umbra unui scor confortabil, 21-13.

În repriza a doua gazdele au dat un adevărat recital, iar scorul de pe tabela de marcaj a luat proporţii, min. 42: 29-17, min. 46: 32-18, min. 56: 37-22.

Ada Moldovan, Alina Brot şi Manuela Rădulescu a marcat gol după gol în această repriză, însă şi de la formaţia vizitatoare s-a remarcat o jucătoare, Ionela Goran, care a înscris ori de câte ori a fost în apropierea semicercului brăilean.

HC Dunărea a bifat primul succes şi acum priveşte cu optimism partida de la Braşov din runda următoare a turului.
Pentru gazde au înscris Ada Moldovan 8, Alina Brot 7, Manuela Rădulescu 7, Liliana Crăciun 4, Andreea Adespii 4, Cosmina Dancu 4, Nicoleta Eşeanu 2, Irina Radovici, Katalin Jenofi şi Irina Tomuleanu câte un gol în timp ce de la formaţia vizitatoare Ionela Goran şi-a trecut în cont 15 reuşite.