EXTERNE
Valul de căldură din Europa pune presiune pe rețelele electrice. Ce țări riscă pene de curent
Valul de căldură din Europa din această perioadă crește consumul de energie electrică și pun o presiune uriașă asupra rețelelor de distribuție, sporind riscul unor pene de curent în mai multe state europene.
Rețeaua energetică europeană este supusă unui test dificil, în condițiile în care continentul traversează al treilea val major de căldură din acest an. Meteorologii avertizează că temperaturile din zona mediteraneană ar putea ajunge în această săptămână până la 43 de grade Celsius, în timp ce Europa Occidentală se pregătește pentru posibile noi recorduri de temperatură.
În Franța, mai mult de jumătate dintre departamente au fost plasate sub alertă maximă din cauza caniculei, iar autoritățile le recomandă oamenilor să evite expunerea directă la soare. În Regatul Unit, meteorologii estimează că temperaturile ar putea atinge 38 de grade Celsius, fiind așteptate și așa-numitele „nopți tropicale”, când mercurul din termometre nu coboară sub 20 de grade.
Germania, Spania, Portugalia și Elveția se confruntă, de asemenea, cu temperaturi extreme care afectează activitățile cotidiene. Sute de școli au fost închise, iar în orașe precum Paris și Bruxelles unele servicii feroviare au fost reduse pentru a evita defecțiunile provocate de căldură.
Cum afectează canicula sistemele energetice
În timpul valurilor de căldură, consumul de electricitate crește semnificativ din cauza utilizării aparatelor de aer condiționat și a ventilatoarelor. Potrivit Agenției Internaționale pentru Energie (IEA), răcirea spațiilor a reprezentat aproximativ 7% din consumul global de electricitate în 2022.
Experții avertizează că temperaturile extreme determină creșteri bruște ale cererii de energie, ceea ce poate suprasolicita infrastructura existentă. În timpul unui val de căldură din vara anului trecut, Franța a raportat o creștere cu aproximativ 25% a consumului de energie pentru răcire în orele de seară, comparativ cu nivelurile obișnuite pentru acea perioadă.
Țările în care consumul de energie crește cel mai mult
Un studiu realizat de platforma Compare the Market, care a analizat 85 de state ce reprezintă aproximativ 90% din consumul mondial de electricitate, a comparat cererea de energie în cele mai călduroase luni ale anului cu cea din perioadele cu temperaturi normale.
Potrivit cercetării, cea mai mare creștere a consumului de energie în perioadele de caniculă se înregistrează în:
- · Grecia – +38,62%
- · Muntenegru – +22,49%
- · Turcia – +21,91%
- · Croația – +17,76%
- · Italia – +14,22%
- · Spania – +8,86%
De ce apar penele de curent
Atunci când cererea totală de energie depășește capacitatea de producție sau limitele fizice ale rețelei, frecvența sistemului electric poate scădea, ceea ce poate duce la întreruperi de alimentare pe scară largă.
În plus, temperaturile ridicate afectează și infrastructura energetică. Cablurile electrice se pot supraîncălzi, iar centralele electrice, inclusiv cele nucleare, pot întâmpina dificultăți în procesul de răcire, ceea ce reduce capacitatea de producție.
Pot energiile regenerabile să reducă riscul?
Specialiștii arată că producția ridicată de energie solară poate contribui la menținerea stabilității rețelelor electrice în perioadele de caniculă. În timpul unui val de căldură precedent, producția record de energie solară din Uniunea Europeană a ajutat la acoperirea cererii suplimentare și la evitarea unor întreruperi majore.
Cu toate acestea, experții avertizează că pe termen lung sunt necesare investiții în modernizarea rețelelor, capacități de stocare și sisteme energetice mai flexibile pentru a face față valurilor de căldură tot mai frecvente și mai intense.
ARTICOLE CARE V-AR PUTEA INTERESA
DIN ACEEAȘI CATEGORIE
DE ACELAȘI AUTOR







































