Social Media

SPORT

Dacia Unirea revine pe Municipal

Publicat

în

* astăzi, 26 februarie, echipa brăileană va juca, de la ora 11.00, cu Unirea Slobozia
 
Campionatul Ligii a II-a s-a reluat joi, odată cu partida Politehnica Timișoara – Petrolul. Însă pe stadionul “Dan Păltinișanu” s-au jucat doar 37 de minute. Nocturna s-a stins de două ori și, conform reglamentului FRF, Petrolul va câștiga acest meci cu 3-0 la masa verde.
Astăzi, de la ora 11.00, Dacia Unirea, locul al 19-lea, o va întâlni pe Municipal, pe Unirea Slobozia, locul al 8-lea, în clasamentul acestui eșalon. În această iarnă, Dacia Unirea a suferit transformări mari la nivelul lotului și al băncii tehnice.
Două foste glorii ale fotbalului brăilean, Laurențiu Ivan și Marian Samuilă au fost instalați ca antrenori, iar în lot au fost promovați mulți jucători din propria pepinieră a clubului sau aduși de la Academia Stars Brăila. Sunt și câțiva fotbaliști împrumutați de la Concordia Chiajna, însă și vârsta acestora este mică. În aceste condiții, Dacia Unirea va aborda ultimele trei etape rămase de disputat din turul Ligii a II-a cu cel mai tânăr lot din acest eșalon, obiectivul conducerii clubului brăilean fiind formarea unei formații competitive care în sezonul următor să se califice în play-off-ul Ligii a III-a.
“Așteptam cu nerăbdare reluarea campionatului și consider că suntem pregătiți din toate punctele de vedere. Evident totul este raportat la posibilitățile clubului din acest moment. Mă bucur că revenim acasă, mai precis la Stadionul Municipal. Nu putem promite “marea cu sarea”, ci doar că vom încerca să jucăm un fotbal frumos”, ne-a declarat Marian Samuilă.
 
Etapa a 17-a programează meciurile:
FC Buzău – Astra
Politehnica Iași – FC Brașov
Metaloglobus București – Comunal Șelimbăr
Csikszereda Miercurea Ciuc – Unirea Dej
Viitorul Pandurii Târgu Jiu – FC Ripensia Timișoara
Dacia Unirea Brăila – Unirea Slobozia
Unirea Constanța – Steaua
AFC Hermannstadt – Dunărea Călărașiniversitatea Cluj – Concordia Chiajna

Invităm cititorii la dialog civilizat şi constructiv, bazat pe respect faţă de autori sau alţi cititori. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare. Aceste tipuri de comentarii vor fi şterse de către moderatori şi pot duce până la blocarea accesului la a mai posta comentarii pe obiectivbr.ro. Totodată, autorul comentariului își asumă eventualele daune, în cazul unor acțiuni legale împotriva celor publicate.
Adaugă comentariu

Răspunde la comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

CELE MAI CITITE

Astăzi
7 zile
30 de zile