Social Media

ADMINISTRAȚIE

Bulibășeala impozitelor. Cum se vor restitui banii plătiți în plus?

• printr-o Ordonanță de Guvern, s-au stabilit noi reguli pentru plata impozitelor locale • mai exact, sunt prevăzute reduceri pentru clădiri mai vechi de 50 sau 100 de ani • de asemenea, persoanele cu handicap grav vor plăti impozite mai mici decât fusese prevăzut la începutul anului • la Brăila sunt mulți contribuabili care și-au plătit impozitele încă din primele săptămâni ale anului, fără să știe că vor interveni aceste reduceri • cum își vor putea recupera aceștia banii dați în plus? • deocamdată nu se știe exact, deoarece nu au fost publicate normele de aplicare ale noii Ordonanțe, însă primarul Marian Dragomir a prezentat câteva posibile variante

Publicat

în

Bulibășeala impozitelor. Cum se vor restitui banii plătiți în plus?

În Ordonanța de Urgență publicată în Monitorul Oficial miercuri, 25 februarie, pe lângă reforma administrației și măsurile de relansare economică, s-a stabilit și reducerea cotelor de impozitare. Astfel, impozitul pe clădiri mai vechi de 100 de ani va fi redus cu 25%, iar pentru clădiri între 50 și 100 de ani va fi redus cu 15%. Persoanele cu handicap grav vor beneficia de o reducere de 50% a impozitului pe clădiri și mașini, iar persoanele cu handicap accentuat vor beneficia de o reducere de 25%, dar cu introducerea unor plafoane valorice.

La Brăila, mulți contribuabili conștiincioși și-au achitat deja impozitele în primele săptămâni ale anului în curs. Asta și în contextul în care, după cum se știe, cei care își plătesc taxele și impozitele până pe 31 martie beneficiază de o reducere de 10%. Ce se va întâmpla, însă, cu cei care au plătit deja impozit pentru clădiri mai vechi de 50 de ani sau care au o formă de handicap și ar trebui să beneficieze de reducerile prevăzute de noua Ordonanță de Urgență? Cum își vor recupera aceștia banii dați în plus pentru impozitele aferente anului în curs?
Primarul Marian Dragomir ne-a declarat că deocamdată nu este clar care vor fi modalitățile de restituire a diferenței de bani între sumele achitate deja și sumele care rezultă după aplicarea reducerilor stabilite de Guvern. ”În forma actuală, Ordonanța nu precizează cum se vor restitui banii plătiți în plus. Așteptăm publicarea normelor de aplicare, ca să vedem cum trebuie să procedăm. Probabil că diferențele de bani se vor restitui în cont, celor care au plătit cu cardul, iar celor care au plătit fizic li se vor restitui în numerar. Probabil va exista și posibilitatea compensării cu impozitele anului viitor, pentru cei care vor prefera acest lucru. Să vedem ce se va stabili în normele de aplicare!”, ne-a informat primarul Dragomir. Tot în funcție de ce prevăd aceste norme, se va face și recalcularea impozitelor, pentru cei care încă nu au achitat. Rămâne de văzut dacă recalcularea va putea fi gata în timp util, astfel încât cotribuabilii să poată ști exact cât au de plătit, până pe 31 martie, ca să poată beneficia de tradiționala reducere cu 10%.

”Dacă Guvernul s-ar fi consultat cu primarii nu s-ar fi ajuns la aceste creșteri exorbitante de impozite dar mai ales la acestă situație penibilă în care Guvernul își recunoaste greșelile și  stabilește noi reguli privind impozitele sau acordă scutiri unor categorii după ce a început anul fiscal. Această situație putea fi evitată dar nu au ținut cont deloc de ce am transmis noi primarii privind aberațiile stabilite de ei în legea care stabilește taxele și  impozitele locale. Acum, dacă aș avea putere de decizie privind modul de restituire a sumelor, eu aș alege să le dăm imediat banii inapoi, cât mai repede”, ne-a declarat primarul Marian Dragomir.

CELE MAI CITITE

Astăzi
7 zile
30 de zile