Social Media

SOCIAL

40 de copii din Ianca, excursie la Constanța în cadrul programului „Vacanța din pridvorul bisericii”

* copiii au vizitat Microrezervația Constanța, Mănăstirea Văcăreștii Noi și au văzut și marea, unii dintre ei pentru prima oară * „Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru această zi binecuvântată, precum și tuturor celor care au făcut posibilă această excursie”, a spus părintele de la Parohia „Sf. Ioan Botezătorul” Ianca

Timp de citire: 2 minute

Zeci de copii de la Ianca au primit în dar o binemeritată excursie de o zi la Constanța, prin grija părintelui paroh și cu binecuvântarea ierarhului Dunării de Jos.

Luni, 27 iulie, 40 de copii care participă în mod constant la activitățile Centrului de activități cu tineretul „Sf. Ilie Tesviteanul”, proveniți din familii vulnerabile de la Parohia Ianca 1 („Sf. Ioan Botezătorul”), județul Brăila – îndrumați de părintele paroh – au avut bucuria de a participa la o excursie gratuită în județul Constanța. Excursia s-a desfășurat în cadrul programului eparhial anual „Vacanța din pridvorul Bisericii”, organizat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos.

Ziua mult-așteptată de copii a început cu o rugăciune în biserica parohială de la Ianca. Primul popas a fost la Mănăstirea Văcăreștii Noi, unde copiii s-au închinat la moaștele Sfântului Ierarh Nectarie, Sfântului Stelian – ocrotitorul copiilor, Sfântului Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon, Sfințiilor 40 de Mucenici și Sfântului Ioan Maximovici. A urmat prânzul, savurat de cei mici la un binecunoscut restaurant de tip fast-food, după care aceștia au vizitat Microrezervația din Constanța, unde au admirat numeroase specii de păsări și animale, descoperind, cu admirație și cu uimire, totodată, frumusețea și diversitatea creației lui Dumnezeu. Și cum nu se putea altfel, copiii de la Ianca au ajuns și pe malul mării. După cum relata părintele paroh, pentru mulți dintre ei, aceasta a fost prima întâlnire cu marea – un moment plin de emoție, uimire și bucurie, care le va rămâne întipărit în suflet.

Îi mulțumim lui Dumnezeu pentru această zi binecuvântată, precum și tuturor celor care au făcut posibilă această excursie și binefăcătorilor care sprijină activitățile dedicate copiilor. Fie ca astfel de momente să aducă în continuare lumină, speranță și bucurie în inimile lor!”, a spus părintele paroh la întoarcerea de la Constanța.

CELE MAI CITITE

Astăzi
7 zile
30 de zile