CULTURĂ
Start înscrieri pentru Festivalul-Concurs de Muzică Folk „Seară de Mai”
Centrul Cultural și de Agrement „Chira Chiralina” Brăila, în parteneriat cu Asociația Clubul de Turism „Proilavia”, organizează, în perioada 22-23 mai 2026, cea de-a XV-a ediție a Festivalului-Concurs de Muzică Folk „Seară de Mai”.
Potrivit organizatorilor, evenimentul își propune să aducă în prim-plan tineri din Brăila, dornici să-și valorifice talentul artistic în domeniul muzicii folk, atât în interpretare, cât și în creație.
Festivalul de Folk „Seară de Mai” se va desfășura în aer liber, în curtea spațioasă a casei în care a locuit, în urmă cu mai bine de un secol, familia armatorului grec Ianis Matukis, situată în Piața Poligon.
Competiția este organizată pe două categorii de vârstă: 9-14 ani și 15-25 de ani. Copiii și tinerii participanții vor interpreta câte două piese, la alegere, din repertoriul național sau internațional, ori creații proprii. Înscrierile se fac începând de marți, 5 mai, și până pe 18 mai 2026, între orele 09:00-16:00, la sediul Centrului Cultural și de Agrement „Chira Chiralina” (Piața Poligon – Centrul Istoric al Municipiului Brăila), pe baza completării formularului de înscriere, conform regulamentului.
La înscriere, participanții trebuie să prezinte o copie a cărții de identitate sau a certificatului de naștere. Regulamentul, formularul de înscriere și detalii suplimentare pot fi consultate la sediul instituției din Piața Poligon nr. 2, pe site-ul www.culturabraila.ro, precum și pe pagina oficială de Facebook.
„Preselecția concurenților va avea loc miercuri, 20 mai, începând cu ora 17:00. Etapa de concurs se va desfășura vineri, 22 mai, de la ora 18:00, pentru ambele categorii de vârstă. Festivitatea de premiere este programată sâmbătă, 23 mai 2026, de la ora 18:30, în cadrul Galei Laureaților.
Evenimentul se va încheia cu un recital susținut de Mihnea George Oprea, câștigătorul ediției din 2025 a Festivalului „Seară de Mai”. Totodată, câștigătorii fiecărei categorii vor fi recompensați cu diplome și premii constând în instrumente muzicale, iar Marele Premiu constă într-o chitară electro-acustică”, a precizat managerul Centrului Cultural și de Agrement „Chira Chiralina”, Emanoil Ciucașu.
ARTICOLE CARE V-AR PUTEA INTERESA
DIN ACEEAȘI CATEGORIE
DE ACELAȘI AUTOR




































