Social Media

CULTURĂ

Două zile de emoție și tradiție la Ianca. „Flori de Bărăgan”, festivalul care păstrează tradiția vie

• emoțiile, tradițiile și respectul pentru valorile educației și culturii românești au definit evenimentele organizate la finalul săptămânii trecute de Liceul Teoretic „Constantin Angelescu” Ianca • peste 80 de soliști, zeci de formații și ansambluri populare din mai multe județe ale țării au urcat pe scena Festivalului „Flori de Bărăgan”, într-un weekend dedicat tradiției, educației și comunității

Publicat

în

• ⏱ 7 minute citire
Două zile de emoție și tradiție la Ianca. „Flori de Bărăgan”, festivalul care păstrează tradiția vie

La sfârșitul săptămânii trecute, comunitatea din Ianca a trăit două zile încărcate de emoție, tradiție și respect pentru valorile educației și culturii locale, în cadrul manifestărilor organizate de Liceul Teoretic „Constantin Angelescu” Ianca.

Evenimentele au reunit elevi, profesori, părinți, foști directori și invitați din mai multe județe ale țării, transformând instituția de învățământ într-un adevărat centru al tradiției și al memoriei comunitare.

Vineri, 22 mai, întreaga comunitate școlară a sărbătorit spiritul și tradiția liceului printr-o serie de momente speciale dedicate trecutului și prezentului instituției. Manifestările au debutat la Casa de Cultură a orașului, unde elevii liceului au susținut un amplu program artistic coordonat de cadrele didactice. Muzica, dansul, recitalurile și momentele culturale au creat o atmosferă festivă, în care elevii, profesorii și părinții au celebrat împreună identitatea școlii.

Evenimentele au continuat în incinta liceului și a școlii gimnaziale, unde a avut loc slujba de sfințire și ceremonia de dezvelire a plăcilor de onoare dedicate directorilor care au condus instituția de-a lungul timpului. A fost un moment profund emoționant, încărcat de respect și recunoștință față de cei care au contribuit la consolidarea prestigiului liceului. Foști directori ai instituției, cadre didactice și invitați au rememorat momente importante din istoria școlii, iar întâlnirea s-a transformat într-o adevărată lecție despre continuitate, responsabilitate și apartenență la comunitate.

Directorul liceului, profesorul Viorel Ciucașu, a subliniat importanța păstrării memoriei instituționale și a respectului față de generațiile care au construit identitatea școlii.

”Această ceremonie nu înseamnă doar evocarea unor nume sau a unor perioade administrative. Înseamnă respect pentru oamenii care au construit, prin muncă și responsabilitate, prestigiul acestei instituții. Fiecare director și-a pus amprenta asupra liceului și a contribuit la formarea generațiilor de elevi care au trecut prin aceste săli. O școală care își respectă trecutul demonstrează maturitate și echilibru. Ne dorim ca tinerii să înțeleagă că performanța și reputația unei instituții se construiesc în timp, prin seriozitate și implicare”, a declarat directorul liceului, profesor Viorel Ciucașu.

Acesta a evidențiat și rolul pe care astfel de evenimente îl au în consolidarea legăturii dintre școală și comunitate. „Într-o perioadă în care valorile autentice sunt tot mai greu de păstrat, cred că este esențial să cultivăm apartenența și respectul față de tradiție. Comunitatea are nevoie de repere, iar școala trebuie să rămână un spațiu al continuității și al formării caracterelor”, a mai precizat directorul liceului.

”Flori de Bărăgan” – o celebrare a tradiției românești prin glasul și talentul tinerilor

Ziua de sâmbătă, 23 mai, a fost dedicată celei de-a IX-a ediții a Festivalului-Concurs Interjudețean de Folclor „Flori de Bărăgan”, eveniment devenit deja o tradiție pentru orașul Ianca și pentru județul Brăila.

Festivalul, coordonat de profesorul Mirela Epureanu, a adus pe scenă tradiția românească autentică prin cântec popular, dans și port tradițional, reunind participanți din mai multe județe ale țării. În total, au participat 80 de soliști, 12 formații de dansuri populare, opt ansambluri de cântece și dansuri și 18 grupuri vocale din unități de învățământ și instituții culturale din Brăila, Prahova, Vrancea, Călărași și Tulcea.

Publicul a avut ocazia să admire momente artistice susținute de elevi și ansambluri reprezentând numeroase unități de învățământ și instituții culturale din mai multe județe ale țării. Printre participanți s-au numărat Liceul Teoretic „Constantin Angelescu” Ianca, Palatul Copiilor Ploiești, Palatul Copiilor Brăila, Liceul Tehnologic „Nicolae Oncescu” Ianca, Liceul cu Program Sportiv Brăila, Colegiul Național „D.P. Perpessicius” Brăila, Școala Populară de Arte și Meserii „Vespasian Lungu” Brăila, Casa de Cultură Mizil – Prahova și Asociația Culturală Filo-Elena „Eleftheria” Brăila.

De asemenea, festivalul a reunit elevi ai mai multor școli gimnaziale din județele Brăila, Prahova, Vrancea, Călărași și Tulcea, printre care Școala Gimnazială Unirea,  „Spiru Haret” Însurăței,  Șuțești, „Fănuș Neagu”, „Vlaicu Vodă”,  „Al. I. Cuza” Brăila, „Mihai Viteazul”, „Petre Carp” Țufești, Dudești-Tătaru, Chiscani, Școala Gimnazială nr. 2 Stancea – Spantov, Păulești – Vrancea, Movila Miresii,  Gemenele, Boldești-Grădiștea,  Mircea Vodă, „Căpitan Aviator Constantin Cantacuzino” Jilavele și „Gheorghe Bunea” Măcin.

Festivalului i s-au alăturat și Ansamblul „Cununița” Surdila Găiseanca, Școala Primară „Sfânta Maria” Brăila, precum și reprezentanți ai comunității Valea Cânepii – Primăria Unirea.

Profesorul Mirela Epureanu, coordonatoarea evenimentului, a vorbit despre emoția și responsabilitatea organizării unui astfel de eveniment dedicat păstrării tradițiilor românești. ”Folclorul este una dintre cele mai valoroase moșteniri ale poporului român. În el se regăsesc rădăcinile noastre, credința, sensibilitatea și identitatea culturală. Prin acest festival încercăm să le oferim copiilor șansa de a descoperi frumusețea tradițiilor și de a înțelege că portul popular, cântecul și dansul românesc nu aparțin trecutului, ci fac parte din ceea ce suntem și astăzi”, a declarat profesorul Mirela Epureanu.

Aceasta consideră că impactul asupra elevilor este unul profund, deoarece participarea la astfel de activități îi ajută să își dezvolte încrederea în sine, disciplina și respectul pentru valorile autentice. „Copiii care urcă pe scenă trăiesc o experiență extraordinară. Învață să își depășească emoțiile, să lucreze în echipă și să respecte munca artistică. Dincolo de competiție, festivalul creează prietenii, apropie comunități și îi face pe elevi să fie mândri de tradițiile lor. Este foarte important că tinerii continuă să ducă mai departe folclorul autentic”, a mai spus coordonatoarea festivalului.

Profesorul Mirela Epureanu a evidențiat și sprijinul primit din partea comunității locale și a partenerilor implicați în organizarea evenimentului. „Nimic din ceea ce realizăm aici nu ar fi posibil fără implicarea colegilor, a părinților, a sponsorilor și a autorităților locale. Festivalul a crescut de la an la an tocmai pentru că oamenii au înțeles cât de important este să păstrăm vie tradiția. Este o bucurie să vezi copii atât de talentați și comunități întregi unite prin cultură”, a afirmat aceasta.

Juriul festivalului a fost alcătuit din profesorul Marius Sandrino Epure, în calitate de președinte, alături de profesorul Costel Ciupercă și coregraful Nicușor Dragomir.

Directorul Liceul Teoretic „Constantin Angelescu” Ianca, profesorul Viorel Ciucașu, consideră că Festivalul „Flori de Bărăgan” a devenit un reper cultural important pentru comunitate și pentru educația tinerilor. „Acest festival înseamnă mai mult decât un concurs artistic. Este o lecție despre identitate, tradiție și apartenență. Ne bucură faptul că atât de mulți copii aleg să ducă mai departe folclorul autentic și valorile românești. Prin astfel de activități, elevii învață să respecte cultura, să aibă încredere în propriul talent și să fie mândri de rădăcinile lor”, a declarat directorul liceului, profesor  Viorel Ciucașu.

Organizatorii au adresat mulțumiri tuturor participanților, profesorilor coordonatori, instructorilor, părinților, sponsorilor și autorităților locale care au contribuit la succesul ediției din acest an, precum și directorului liceului, profesorul Viorel Ciucașu, pentru susținerea permanentă acordată proiectului cultural.

Prin cele două zile de evenimente, Liceul Teoretic „Constantin Angelescu” Ianca a demonstrat încă o dată că școala înseamnă mai mult decât educație academică. Înseamnă identitate, tradiție, comunitate și respect pentru valorile care unesc generațiile.

Într-o formulă simbolică, participanții au transmis același mesaj: spiritul liceului merge mai departe prin fiecare generație de elevi, prin fiecare profesor și prin fiecare moment în care tradiția și educația reușesc să aducă oamenii împreună.

CELE MAI CITITE

Astăzi
7 zile
30 de zile