Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Argentina a obtinut

calificarea in sferturile Cupei Mondiale, gratie unui "golazo" semnat de Maxi Rodriguez, in prima repriza de prelungiri a partidei cu Mexic,

cistigata de "Pume" cu scorul de 2-1, dupa ce au inceput meciul de la 0-1, in urma unui gol primit in primele minute de joc.
Mexicanii au

trecut peste obisnuitele momente de tatonare din debutul meciurilor si s-au avintat spre poarta lui Abbondanzieri. Elanul jucatorilor lui

Ricardo Lavolpe, care au imprumutat parca ceva din rautatea si determinarea de pe chipul antrenorului, i-a pus in dificultate pe

argentinieni, care au inceput sa greseasca pina si la pase simple, barindu-si singuri drumul spre poarta adversa. Insistenta mexicanilor a

fost rasplatita dupa numai sase minute de joc. Pardo a executat o lovitura libera de pe partea dreapta, iar capitanul Rafael Marquez a trimis

mingea in plasa, din cadere, dupa ce a fost scapat din marcaj de Heinze.
Golul a sunat desteptarea in tabara Argentinei, iar

sud-americanii au ajuns pentru prima oara in careul advers in minutul 10, cind au marcat si golul egalizator. Riquelme a executat un corner,

mingea a ajuns in careu la Crespo, care a trimis-o in plasa si cu concursul lui Borgetti, care a pus capul in gheata jucatorului

argentinian.Ritmul meciului a continuat sa fie unul alert, iar ocaziile s-au succedat cu repeziciune la cele doua porti.
Argentina a

trecut pe linga golul doi in minutul 22, cind un lob al lui Crespo s-a scurs prin fata portii lui Sanchez. La poarta cealalta, Abbondanzieri

s-a intins si a trimis peste transversala un sut din afara careului de Borgetti, revenit dupa o accidentare in formula de start al Mexicului.

Dupa prima jumatate de ora jocul s-a mai linistit, fiecare dintre cele doua echipe incercind sa speculeze eventuale erori ale

adversarului. In minutul 37, goal-keeper-ul argentinian Abbondanzieri a retinut in trei timpi un sut al lui Mendez, insa Borgetti nu a reusit

sa-i "sufle" mingea pentru a readuce Mexicul in avantaj. O alta gafa a defensivei argentinene s-a consemnat in minutul 45, cind Heinze a

scapat un balon primit de la Abbondanzieri, iar Fonseca ar fi putut profita, insa a fost oprit prin fault de fundas, care a fost doar

avertizat de arbitrul Massimo Bussacca. Mexicul nu a reusit sa fructifice lovitura libera iar la pauza tabela a indicat tot 1-1, scor

stabilit in minutul 10.
Repriza secunda a inceput cu Argentina la cirma jocului, insa, la fel ca in prima parte, incercarile lui Riquelme

de a organiza jocul "Pumelor" au fost sortite esecului, vedeta de la Villarreal fiind foarte bine neutralizata de jucatorii lui Lavolpe. In

minutul 55 Abbondanzieri a avut o noua ezitare in fata lui Borggeti, dar scorul a ramas neschimbat, la fel si doua minute mai tirziu, cind,

la poarta cealalta, Sanchez a parat un voleu din interiorul careului al lui Maxi Rodriguez.
In ultimele 30 de minute mexicanii s-au retras

si au lasat impresia ca sint multumiti cu rezultatul, desi acesta nu putea duce decit in prelungiri, nicidecum la Berlin, unde ar fi urmat sa

intilneasca Germania. Jocul s-a incins din nou in ultimele minute, Mexicul creind presiune la poarta Argentinei. Fonseca a fost aproape de

gol in minutul 87, dar a trimis alaturi, cu capul, iar argentinianul Carlos Tevez a irosit o noua sansa de gol chiar in minutul 90, fiind

deposedat de Salcido, dupa ce scapase singur cu Sanchez.
In al doilea minut suplimentar, Argentina a inscris prin Messi, dupa o pasa de la

Aimar, care primise insa mingea in pozitie de ofsaid, iar golul a fost anulat.
Meciul a ajuns, astfel, in prelungiri, spre fericirea

germanilor, care se gindeau deja ca, indiferent care le va fi adversarul din sferturi, ar putea profita de oboseala acumulata de acesta dupa

un meci de 120 de minute. In prima repriza, ambele echipe au preferat sa treaca peste faza de constructie, jucindu-se cu mingi lungi, spre

cele doua careuri, iar in minutul 98, Argentina a reusit sa inscrie golul calificarii prin Maxi Rodriguez, care a preluat balonul pe piept,

la marginea careului, si a inscris cu un sut cu piciorul sting, trimitind mingea in plasa laterala interioara.
In repriza a doua de

prelungiri, Mexicul a fortat egalarea, in speranta ca se vor putea impune la penaltiuri, avintindu-se cu tot efectivul spre poarta lui

Abbondanzieri. Tactica ce s-ar fi putut dovedi riscanta in minutul 75, cind Tevez a scapat singur cu Sanchez, insa a alunecat in careu si nu

a putut da lovitura de gratie echipei lui Lavolpe.
Fluierul final al lui Bussacca a aruncat in aer banca Argentinei, in timp ce mexicanii

isi stapineau cu greu lacrimile pe teren. Sud-americanii lui Pekerman se pregatesc acum de marea infruntare cu Germania, din sferturi,

programata in 30 iunie, pe Olympiastadion din Berlin.