Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Australia s-a calificat in optimile Cupei MondialeReprezentativa de fotbal a Australiei s-a calificat, in premiera, in optimile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a remizat, joi, la Stuttgart, scor 2-2 (1-1), cu echipa Croatiei, in ultima etapa a grupei F a competitiei din Germania. Golurile Australiei au fost reusite de Moore '38 (penalti) si Kewell '79, in timp ce croatii au inscris prin Srna '2 si Niko Kovaci '56.In minutul 85 al intilnirii, jucatorul croat Dario Simici a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene, doua minute mai tirziu fiind eliminat si australianul Emerton. Desi in minutul 90, croatul Simunici a primit cel de-al doilea cartonas galben, Graham Poll nu i l-a aratat si pe cel rosu, jucatorul raminind in continuare pe teren. Arbitrul englez, probabil atentionat de pe margine prin sistemul de comunicare wireless, si-a remediat greseala abia dupa trei minute, cind i-a aratat pentru a treia oara cartonasul galben jucatorului croat si apoi pe cel rosu, dupa care a fluierat finalul intilnirii.Meciul a fost arbitrat de o brigada din Anglia, condusa la centru de Graham Poll, ajutat de asistentii Philip Sharp si Glenn Turner.Pe stadionul din Stuttgart au fost prezenti 52.000 de spectatori, partida disputindu-se cu casa inchisa.In urma acestui rezultat, Australia s-a calificat in optimile de finala, de pe pozitia a doua in grupa, si va intilni in faza urmatoare a competitiei echipa Italiei, cistigatoare a grupei E. Croatia a fost eliminata de la turneul final. Cealalta echipa calificata in optimi din aceasta grupa este Brazilia, care va intilni in optimi selectionata Ghanei.Brazilia a cistigat grupa F Reprezentativa Braziliei a cistigat grupa F a Cupei Mondiale, dupa ce a invins, joi, la Dortmund, cu scorul de 4-1 (1-1), selectionata Japoniei, in ultimul meci din faza grupelor competitiei din Germania. Golurile brazilienilor au fost reusite de Ronaldo '45A1, '81, Juninho '53 si Gilberto '59, in timp ce pentru Japonia a inscris Tamada '34.Meciul a fost arbitrat de o brigada din Franta, condusa la centru de Eric Poulat, ajutat la cele doua linii de Lionel Dagorne si Vincent Texier.Partida disputata la Dortmund a fost urmarita de 64.000 de spectatori.In urma acestui rezultat, Brazilia s-a calificat in optimi de pe prima pozitie in grupa si va intilni in aceasta faza a competitiei selectionata Ghanei, in timp ce Japonia a fost eliminata din competitie.Ghana s-a calificat in optimile de finala Reprezentativa Ghanei s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins, joi, la Nurnberg, cu scorul de 2-1 (2-1), selectionata Statelor Unite ale Americii, in ultima etapa a grupei E a competitiei din Germania. Golurile Ghanei au fost marcate de Draman '22 si Appiah '45A2 (penalti), in timp ce pentru SUA a inscris Dempsey '43.Meciul a fost arbitrat de o brigada din Germania, condusa la centru de Markus Merk, ajutat la cele doua linii de Christian Schraer si Jan-Hendik Salver.Partida disputata la Nurnberg a fost urmarita de 40.000 de spectatori.In urma acestui rezultat, Ghana s-a calificat de pe pozitia a doua in optimile de finala, in urma Italiei, si va intilni in aceasta faza a competitiei ocupanta primului loc din grupa F, care se va stabili in urma meciurilor din aceasta seara. Echipa SUA, la fel ca si Cehia, a ratat calificarea intre primele 16 echipe de la aceasta Cupa Mondiala.Italia a cistigat grupa E de la Cupa Mondiala Reprezentativa de fotbal a Italiei a cistigat grupa E a Cupei Mondiale, dupa ce a invins, joi, la Hamburg, cu scorul 2-0 (1-0), selectionata Cehiei, in ultima etapa a fazei grupelor competitiei mondiale. Golurile italienilor au fost inscrise de Materazzi '26 si Inzaghi '87.In minutul 45A2, Cehia a ramas in zece jucatori, dupa ce Polak a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene.Meciul a fost arbitrat la centru pe mexicanul Benito Archundia, ajutat la cele doua linii de asistentii Jose Ramirez (Mexic) si Hector Vergara (Canada).Partida disputata la Hamburg a fost urmarita de 50.000 de spectatori.In urma acestui rezultat, Italia s-a calificat de pe prima pozitie in optimile de finala, urmind sa intilneasca in aceasta faza a competitiei ocupanta locului doi din grupa F din care fac parte Brazilia, Australia, Croatia si Japonia, in timp ce nationala Cehiei a ratat accederea in optimi.