Vulturii Mogador au incheiat turul cu maximum de puncte

Ultima etapa a turului Diviziei D la fotbal in sala a programat multe partide interesante in care combatantele, indiferent de locul pe care il ocupau in clasament, au facut o frumoasa propaganda acestei discipline sportive.
Un prim exemplu s-a derulat in primul meci al acestei runde, in care ocupanta locului al zecelea a reusit o prestatie excelenta in prima repriza si conducea cu 3-1 echipa de pe locul secund, FC Urleasca. In aceasta parte a meciului, pentru Akcent au marcat Dragan 2 si Ionita, iar pentru gazde Ribita.
In partea a doua a meciului, FC Urleasca a inceput cursa de urmarire si, gratie numeroaselor ratari ale jucatorilor formatiei vizitatoare, au reusit sa intoarca rezultatul.
FC Urleasca a reusit sa marcheze trei goluri intr-un singur minut, fiind singura formatie care a reusit in acest tur o asemenea performanta si a incheiat partida victorioasa, cu 9-4, cei mai prolifici jucatori ai formatiei invingatoare fiind Pirliteanu cu 4 goluri, Ribita si Ilau cu 3 si, respectiv, 2 reusite.
Prod Romario si Amicii Boys au realizat impreuna o partida la fel de spectaculoasa ca si prima. Condusa cu 2-0 in urma autogolului lui Turiac din primul minut si a unui gol marcat de Cocianu (min. 3), Prod Romario a reusit sa revina in joc si sa egaleze pina la pauza. Dorin Punga a redus din diferenta, iar Victor Ifrim a marcat pentru 2-2.
Fara doua piese de baza, Bogdan Draghia si Nicu Jica, Prod Romario a reusit sa se impuna in final cu 5-3, gratie unei mobilizari exemplare si a unei bune coordonari atit din teren, cit si din afara lui, a antrenorului - jucator Marcel Adascalului.
In ultimul meci al serii, lidera Vulturii Mogador, a dispus cu 15-7 de ocupanta locului al noualea, Sporting, dupa ce la pauza a avut avantaj de un singur gol. Pentru formatia invingatoare cele mai multe goluri au fost inscrise de Dorian Nistor 4, Ionel Vioreanu si Cristian Anghelina, cu cite trei goluri fiecare.
Vulturii Mogador ramine singura formatie neinvinsa in acest campionat, ea reusind sa acumuleze maximum de puncte la finalul turului.

Eugen Gheorghe si Moldoveanu au marcat goluri de generic

Cele mai spectaculoase goluri ale etapei au fost marcate de jucatorii echipei Monolit, Eugen Gheorghe si Moldoveanu. Dupa ce a stat mai bine de jumatate din campionat pe ultimul loc, cu Moldoveanu, Eugen Gheorghe si Rainea, Monolit a reusit o serie de cinci victorii care au urcat-o pe locul al optulea in clasament. Cel mai spectaculos meci facut de jucatorii acestei formatii a fost cel de simbata, in compania actualei "lanterne", Victoria, formatie care la rindul ei s-a intarit cu doi fotbalisti care au activat la Dacia Unirea si Petrolul, Marcel Dobrescu si Marian Braguta.
Victoria a dominat prima jumatate a reprizei intii si a marcat de doua ori, prin Mardale si Cireasa, dar Monolit a revenit si, in ultimele opt minute, a reusit sa intoarca rezultatul in favoarea ei, prin doua reusite ale lui Moldoveanu si un gol superb, sut la vinclu fara preluare, al lui E. Gheorghe, cu citeva secunde inainte de finalul reprizei.
In partea a doua a intilnirii, Monolit a dominat autoritar si a cistigat intilnirea cu 7-3, Moldoveanu reusind sa inscrie inca trei goluri, unul dintre ele, voleu din saritura, la vinclu, indelung aplaudat de publicul spectator.
Partida dintre Forta si Blazer a fost echilibrata doar in prima ei parte, dar la 3-2 pentru gazde, Pencu a ratat doua ocazii de a restabili egalitatea, la unul dintre suturile sale mingea lovind bara portii adverse.
Intr-o forma deosebita, fratii Badarau, Ionut si Florin, au reusit sa incline balanta decisiv in favoarea gazdelor, astfel ca Forta ocupa la finalul acestui tur locul al patrulea, aceeasi pozitie pe care a ocupat-o si in sezonul trecut.
Partida dintre Sportul si Speranta se putea incheia la egalitate daca cel mai bun jucator al gazdelor, Cristian Ilie, nu s-ar fi jucat cu ocaziile in finalul partidei. Foarte echilibrat pe tot parcursul sau, meciul s-a incheiat insa cu victoria la limita a formatiei din Hipodrom.