Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Voinţa Plopu s-a impus cu 4-3 în derby-ul cu Voinţa Găiseanca

• victorii categorice pentru liderii primelor două serii, Dinamic Unirea şi Gloria Movila Miresii • cu cinci goluri marcate pentru Dinamic Unirea, Cătălin Lemnaru a fost golgeterul rundei a 11-a

 

Capul de afiş al etapei a 11-a a Ligii a V-a a fost deţinut de o partidă din Seria a III-a, Voinţa Plopu – Voinţa Găiseanca, formaţii care au cochetat şi cu Liga a IV-a. Meciul s-a ridicat la statutul de derby şi a fost câştigat de echipa gazdă, care rămâne pe primul loc în această grupă. Viitorul Cireşu a bifat o victorie clară, 4-1, la Victoria Deduleşti şi se menţine pe locul al doilea cu acelaşi număr de puncte ca şi liderul, dar cu un joc mai puţin disputat, iar echipa de pe locul al treilea, Voinţa Făurei Sat, s-a impus la limită, 2-1, în deplasarea de la Viitorul Galbenu. În Seria I, liderul, Dinamic Unirea, pentru care Cătălin Lemnaru a marcat cinci goluri, s-a impus cu 8-3 la Stanriz Săncuţa. Fosta campioană judeţeană, Tricolorul Lanurile, nu a reuşit decât un egal, fără goluri, la Voinţa Bărăganul.

Gloria Movila Miresii îşi continuă traseul fără greşeală din acest sezon competiţional, liderul Seriei a II-a câştigând la scor, 7-0, partida disputată în deplasare, la Dinamo Măxineni.

Seria I: 1 Dinamic Unirea 24 puncte, 2 Dunărea Gropeni 22 puncte, 3 Dacia Berteşti 22 puncte.

Seria a II-a: 1 Gloria Movila Miresii 30 puncte, 2 Speranţa Măxineni 27 puncte, 3 Spicul Râmnicelu 23 puncte.

Seria a III-a: 1 Voinţa Plopu 27 puncte, 2 Viitorul Cireşu 27 puncte, Voinţa Făurei Sat 25 puncte.

 

Rezultatele şi marcatorii etapei a 11-a

Seria I:

Stanriz Stăncuţa – Dinamic Unirea 3-8 (1-2)

Burlacu (min. 25), Iordan (min. 50), Pisică (min. 72) / Crăciun (min. 19, 28, 55), Lemnaru (min. 57, 63, 70, 78, 87).

FC Tufeşti – Spicul Zăvoaia 6-1 (2-0)

Cristea (min. 20, 25), Moisescu (min. 47, 93), Luca (min. 63), Fluturaş (min. 76) / Turcu (min. 64)

Tractorul Viziru – Dacia Berteşti 0-3 (0-1)

Ganea (min. 8, 60, 90)

Comagrim Dudeşti – Dunărea Gropeni 1-7 (1-1)

Ţurcan (min. 16) / Vlad (min. 22, 63, 66), Puia (min. 59), Malinchi (min. 70, 79), Pandră (min. 68)

Voinţa Bărăganul – Tricolorul Lanurile 0-0

 

Seria a II-a:

Voinţa Racoviţa – Înfrăţirea Gemenele 6-0 (1-0)

Jantea (min. 42, 48, 80), Cîşu (min. 56, 88), Vioreanu (min. 85)

Romgal Romanu – Daous Dava Brăila 8-5 (4-1)

Bordeianu (min. 8), Oprea (min. 33, 43), Paiu (min. 38, 49), Manea (min. 53, 67), L. Stan (min. 87) / Roman (min. 44), Tecaru (min. 59, 90), Andrieş (min. 79), Jecu (min. 83)

Unirea Grădiştea – Speranţa Măxineni 0-4 (0-1)

Constantin (min. 1), Hoancă (min. 65), Iorga (min. 70), Chiriac (min. 85)

Dinamo Măxineni – Gloria Movila Miresii 0-7 (0-6)

Rîpă (min. 3), Golea (min. 6, 16, 32), Munteanu (min. 21), Spiţă (min. 30), Scarlet (min. 63)

Dinamo Salcia Tudor – Siretul Vădeni 2-4 (0-1)

Toader (min. 3, 86) /  Prăvălici (min. 16, 49, 88), Şerbănoiu (min. 92 - autogol)

Spicul Râmnicelu – ACSC Cazasu II 3-2 (2-2)

Şerbu (min. 13, 27, 51) /  Banciu (min. 3), Popa (min. 22)

 

Seria a III-a:

Recolta Ciocile – Avântul Mircea Vodă 2-4 (1-2)

Ciulinaru (mn. 24), Săvulescu (min. 86) / Băcanu (min. 5), M. Vizireanu (min. 32), Albu (min. 68), Dumitraşcu (min. 76)

AS Jirlău – AS Ulmu 3-6 (1-4)

Barbu (min. 40, 66, 70) / Manea (min. 2, 8), Ionescu (min. 7), Balaban (min. 20, 63, 75)

Voinţa Plopu – Voinţa Găiseanca 4-3 (2-1)

Predescu (min. 22), Matinciu (min. 32), Irimia (min. 52), Ungureanu (min. 61) / Vlăducă (min. 40, 89), Taiciu (min. 73)

Viitorul Galbenu – Voinţa Făurei Sat 1-2 (1-2)

Andronache (min. 1) / Vlaicu (min. 7), Albu (min. 26)

AS Bordei Verde – Viitorul Ianca II 3-2 (1-1)

Miclaru (min. 33), Mucea (min. 84 - autogol), Moisoiu (93) / Pamfil (min. 27), Echimescu (min. 65)

Victoria Deduleşti – Viitorul Cireşu 1-4 (0-1)

Brătuleanu (70) / Ionaşcu (min. 22, 75), Văceanu (min. 61, 79)




Categorie articol: 

Comentarii