Voinţa Plopu este campioană de toamnă

Partida de la Plopu dintre Voinţa şi FC Urleasca s-a ridicat la nivelul unui derby cu toate că suprafaţa de joc a avut un strat de zăpadă destul de gos. Prima repriză a aparţinut gazdelor iar la pauză lidera, Voinţa Plopu avea în cont un gol realizat de Adrian Dinu în minutul 40. În primul act gazele au trimis o dată mingea în bară prin Ştefan. Repriza a doua a fost aprig disputată. După reuşita lui Jalbă, Voinţa Plopu s-a distanţat la două lungimi de adversara sa, ba chiar a avut şi şansa celui de-al treilea gol, însă Dima a ratat un penalty în minutul 69. Şi cum ocaziile se răzbună după numai patru minute Neculai Crangă a marcat pentru FC Urleasca şi a relansat partida. Iliescu putea reface avansul de două goluri în favoarea gazdelor însă mingea şutată de el în minutul 75 a lovit bara iar cu şapte minute înainte de finalul partidei a fost rândul oaspeţilor să rateze o uriaşă şansă de a restabili egalitatea, însă Bratosin et company nu au profitat de o lovitură liberă indirectă în careul advers şi lidera s-a impus la limită. Cu toate că Voinţa Plopu a câştigat meciul, jucătorul partidei a fost fundaşul central de la FC Urleasca, Nicuşor Bratosin. Tot în seria a doua interesant a fost şi jocul de la Jirlău acolo unde gazdele au condus cu 2-0 la pauză, au marcat Mucea (min. 40) şi Crângaşu (min. 41) dar în final s-au impus oaspeţii cu 4-2, golurile echipei Vulturul Horia fiind realizate în partea secundă de Pănuţă, Băbeanu (min. 58, 75) şi Hrincă. Voinţa Făurei Sat şi Comagrim Dudeşti au câştigat la "masa verde" pentru că adversarele lor nu s-au prezentat.
Dacă în seria a doua s-a încheiat turul, în prima grupă mai sunt de disputat două etape. Lideră după 13 etape este Dunărea Tichileşti, formaţie care s-a impus cu 3-0 acasă în partida cu Înfrăţirea Gemenele, Tudor (min. 15, 85) şi Sfârtoc au înscris pentru învingători. Scorul etapei a fost realizat de Siretul Vădeni care s-a impus cu 9-1 pe teren propriu în disputa cu FC Urleasca.

Siretul Vădeni - FC Tufeşti 9-1
După etapa a 13-a fotoliul de lideră a fost preluat de Dunărea Tichileşti cu 26 de puncte. Urmează patru formaţii cu câte 24 de puncte fiecare, ordinea fiind stabilită de golaveraj: 2 CF Braila II (golaveraj: 46-13), 2 Siretul Vădeni (39-14), Tricolorul Lanurile (36-20), Stanriz Stăncuţa (27-24).

Viitorul II Ianca - Viitorul Cireşu 3-0
Ordinea primelor trei clasate la finalul turului este următoarea: 1 Voinţa Plopu 36 puncte, 2 Comagrim Dudeşti 33 puncte, 3 AS Bordei Verde 30 puncte.