Visul lui Bănel Nicoliţă, ca şi realizat. CS Făurei promovează în Liga a III-a

• campioana judeţului Brăila s-a impus cu 4-0 la Galaţi, în partida cu Universitatea “Dunărea de Jos” • Stelian Nicoliţă, MVP-ul partidei de pe stadionul Oţelul, a fost aplaudat de spectatori la scenă deschisă • returul de la Făurei, doar un meci de palmares pentru Bănel et company

După o carieră la cel mai înalt nivel cu multe reuşite ca fotbalist, Bănel Nicoliţă bifează primele sale succese şi în calitate de manager, unul însă din teren, pentru că fără fostul internaţional stelist, CS Făurei nu-şi putea îndeplini obiectivul, promovarea în Liga a III-a. Bănel Nicoliţă a renunţat la fotbalul mare şi a creat la Făurei o campioană care a dominat Liga a IV-a, iar acum este deja în cel de-al treilea eşalon fotbalistic, după ce a învins-o în deplasare, cu 4-0, pe Universitatea “Dunărea de Jos” Galaţi. MVP-ul partidei tur a fost indiscutabil Stelian Nicoliţă, care a marcat primele două goluri, dar a scos şi penalty-ul în urma căruia fratele său, Bănel, a dus scorul la 3-0 pentru CS Făurei. Iar în momentul în care a fost înlocuit, “Stelu” a fost aplaudat la scenă deschisă de publicul de pe stadionul Oţelul. Pe final, susţinută de aproximativ 2000 de spectatori brăileni, campioana judeţului Brăila putea să se desprindă la un scor mult mai categoric.

Mergem la luptă, să câştigăm şi să tranşăm promovarea în favoarea noastră”, a fost mesajul lui Bănel Nicoliţă înainte ca jucătorii să se urce în autocarul care i-a transportat la Galaţi. Iar după meciul tur al barajului de promovare, echipa manageriată de fostul internaţional stelist are obiectivul realizat.

Universitatea a avut un contraatac tăios în minutul 3, dar Grigoraş a fost blocat de portarul Tudor, iar la faza imediat următoare, Stelian Nicliţă a şutat din cădere, iar mingea a trecut peste transversală. CS Făurei a pus stăpânire pe mijlocul terenului, iar în minutul 7, după o pasă a lui Percă, Stelian Nicoliţă a intrat în careul gazdelor şi a şutat, din unghi, direct la colţul lung al porţii lui Măstăcan. După acest eurogol, CS Făurei a continuat să dicteze ritmul partidei, iar în minutul 23 a creat o fază spectaculosă, Stelian Nicoliţă s-a distrat cu advesarii din flancul dreapta al gazdelor, a trimis o diagonală pe partea opusă a terenului iar Mâţă a şutat fără preluare, în plasa laterală a porţii lui Măstăcan. Universitatea “Dunărea de Jos” a încercat să echilibreze jocul, însă s-a lovit de o evoluţie fermă a oaspeţilor, una coordonată impecabil din teren de Bănel Nicoliţă, astfel că gălăţenii nu au periclitat în nicun fel poarta apărată de Tudor. După câteva acţiuni personale, în minutul 38, Stelian Nicoliţă a rămas singur cu Măstăcan, şi cu toate că a fost faultat în momentul şutului, el a reuşit o execuţie de efect, iar mingea a poposit în poarta gazdelor şi CS Făurei conducea cu 2-0.

În repriza secundă, gălăţenii au trimis în teren forţe proaspete, însă Tudor a şomat. Bănel et company au controlat jocul şi au irosit două şanse de a înscrie prin S. Nicoliţă (min. 59) şi Cotigă (min. 63). Portarul gălăţenilor a avut o intervenţie bună la şutul lui Mâţă din minutul 66. CS Făurei a obţinut un penalty în minutul 73 după o acţiune spectaculosă la care au participat Percă şi S. Nicoliţă, cel de-al doilea a rămas singur cu Măstăcan, dar a fost faultat de Stancu în momentul şutului, iar centralul partidei, Lucian Rusandu din Sfântu Gheorghe, a arătat punctul cu var. Bănel Nicoliţă a marcat, iar CS Făurei conducea cu 3-0, pe stadionul Oţelul. La acest scor gălăţenii au beneficiat de o lovitură liberă, dar Adrian Anastasie a trimis mingea pe lângă poartă. Cu un minut înainte de finalul partidei, Viorel Gheorghe a înscris şi a stabilit scorul final al partidei, 4-0, pentru CS Făurei. Acelaşi jucător a irosit o uriaţă şansă de a realiza “dubla” la ultima fază a meciului.

CS Făurei s-a impus la scor la Galaţi în partida tur a barajului de promovare în Liga a III-a şi se poate considera deja în acest eşalon, ţinând cont de proporţiile scorului. Meciul retur va avea loc sâmbătă, 30 iunie, de la ora 17.30, la Făurei.

“Tot ce am promis până acum am realizat. Am câştigat la scor la Galaţi şi avem prima opţiune la promovarea în Liga a III-a, însă ne dorim un succes la fel de concludent şi în returul de la Făurei, unde vrem să le facem o bucurie mare minunaţilor noştri suporteri”, ne-a declarat Bănel Nicoliţă.

CS Făurei; Tudor – Grozea, Moroianu, Cotigă, A. Coman – B. Nicoliţă, Baicu – Mâţă (min. 79: V. Ion), Percă, Tudose – S. Nicoliţă (min. 88: Huţu).

Universitatea: Măstăcan – Stancu, Florea, Antofe, Hilohi - Ţuiu (min. 78: Gârleanu), Iacob, Chiciuc (min. 60: Perju), Dajboc (min. 46: Popov) – Grigoraş, Anastasie.