Vineri se încheie sezonul regulat în Liga a III-a

* în ultima etapă a returului, Dacia Unirea merge cu dorința revanșei la CSM Rm. Sărat * derby județean la Plopu: Viitorul Ianca – CS Făurei * Sportul Chiscani joacă acasă cu Oțelul Galați * toate meciurile încep la ora 15.00

Vineri, de la ora 15.00, se dispută meciurile din ultima etapă a turului Ligii a III-a, rundă în care cel mai interesant joc din Seria a II-a este cel dintre CSM Rm. Sărat, locul al 5-lea, și liderul grupei, Dacia Unirea. Formația brăileană este deja calificată la turneul play-off de baraj pentru accederea în Liga a II-a, însă, din orgoliu, nu poate să-și permită niciun pas greșit, pentru a încheia sezonul regulat pe primul loc. Formația pregătită de Florentin Petre vrea să-și ia revanșa după egalul, 2-2, de la Însurăței, din turul campionatului. În etapa a 9-a a turului, Dacia Unirea a condus de două ori după golurile marcate de Narcis Ioniță (min. 15) și Zamfir (min. 53), dar de fiecare dată CSM-ul a egalat, prima dată în minutul 43 după golul înscris de Dragoș Ioniță, a doua oară în minutul 68 după reușita lui Florea.

Tot vineri, la Plopu, se dispută un derby județean, Viitorul Ianca – CS Făurei. Indiferent de rezultat, niciuna dintre cele două combatante nu-și mai poate realiza obiectivul. Viitorul Ianca mai poate spera totuși la locul al 5-lea, dar trebuie să câștige acest meci de pe teren propriu iar Sporting Liești să nu obțină o victorie în partida cu CSM Focșani. CS Făurei, cu un eventual succes sau un egal nu mai poate evita retrogradarea directă. Conform regulamentului, ultimele două clasate din fiecare serie retrogradează în Liga a IV-a. Un egal o ajută însă pe CS Făurei să termine sezonul regulat pe locul al 9-lea.

Partida tur s-a încheiat nedecis, 1-1. Viitorul a condus cu 1-0 la pauză, după golul marcat în minutul 38 de Dragoș Mucuță, iar Bănel Nicoliță a stabilit scorul final în minutul 58, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri.

Sportul Chiscani are cea mai grea misiune în această rundă. Penultima clasată din Seria a II-a, va juca pe teren propriu cu Oțelul Galați, un meci în care singura necunoscută o reprezintă doar scorul la care se va impune formația vizitatoare. În tur, pe teren propriu, Oțelul s-a impus cu 7-0. Sportul Chiscani poate rămâne pe locul al 9-lea dacă CS Făurei va pierde la Viitorul Ianca, însă nu poate evita retrogradarea directă.

Însă atât Sportul Chiscani cât și CS Făurei mai au șansa barajului cu o formație din Liga a IV-a, pentru a rămâne în acest eșalon fotbalistic.