Viitorul Insuratei a incheiat turul pe locul al 15-lea

Spre deosebire de participarile anterioare, in care era o echipa greu de invins pe teren propriu, in turul actualului sezon competitional, Viitorul Insuratei a obtinut doar doua victorii, a remizat de tot atitea ori si a acumulat 8 puncte, astfel ca la finalul turului s-a regasit pe locul al 15-lea.
Norocul gruparii din Insuratei in acest campionat il reprezinta faptul ca deja doua formatii s-au retras din campionat, FCM Cimpina si CS Navodari si altele doua se pregatesc sa le urmeze, Inter-Gaz, echipa de la care in aceasta iarna au plecat foarte multi jucatori importanti si CSM Medgidia, astfel ca din aceasta serie s-ar putea sa nu mai retrogradeze nimeni.
Conducerea gruparii din Insuratei si-a propus ca echipa sa urce in retur spre mijlocul clasamentului, daca bineinteles se va realiza colaborarea cu CF Braila, in urma careia o parte dintre jucatorii care nu vor mai intra in vederile lui Mihai Ciobanu sa evolueze in aceasta primavara la Viitorul.

Viitorul a inceput sezonul cu trei infringeri

In primele trei etape formatia din Insuratei a primit 13 goluri, a inscris o singura data si nu a acumulat nici un punct.
Cu o echipa incropita in pripa, prin transferul unor jucatori de perspectiva dar fara experienta competitionala de la Steaua Braila, formatia din Insuratei a pasit cu stingul in noul sezon competitional si s-a instalat deja pe un loc din zona nisipurilor miscatoare.
Viitorul a rezistat doar 20 de minute fara sa nu primeasca gol la Farul II in etapa inaugurala a turului, insa dupa aceea constantenii au marcat de sapte ori in poarta aparata de Serbu.
In urma acestei severe infringeri Viitorul Insuratei s-a instalat pe
penultimul loc in seria a doua, iar viitorul echipei se anunta deja a fi unul mai putin roz.
La prima aparitie pe teren propriu Vioreanu et company au evoluat cu doua-trei viteze mai putin decit adversarii dobrogeni de la CS Ovidiu. Cel putin in prima repriza si jumatate din cea de-a doua gruparea din Ovidiu a facut tot ce-a vrut in teren, numai ca sansa nu prea i-a suris de aceea si scorul a ramas foarte strins.
Cu sase minute inainte de finalul primei reprize, cei mai buni
jucatori de pe teren, Nitescu si Curumi au predat o "faza de manual"
si oaspetii au deschis scorul. Primul a centrat perfect intr-un careu
al gazdelor rarefiat de jucatori, Tudor a ezitat sa iasa si Curumi a
plasat mingea, cu capul, in dreapta lui, 0-1.
Prin interventiile lui sigure, portarul Tudor a limitat proportiile scorului, insa gazdele ar fi putut egala in minutul 77, cind Gagu a centrat foarte bine in careul advers si Banciu a trimis mingea, cu capul, in bara din stinga a portii adverse.
In etapa a treia, noua achizitie a gruparii din Insuratei, Mihaita Stoian si-a facut datoria, a alergat mult in debutul partidei si chiar a reusit sa deschida scorul in minutul 12, insa pina la finalul intilnirii CS Eforie a inscris de cinci ori si pentru ca Poiana Cimpina s-a retras din campionat "lanterna" seriei a doua a fost preluata de Viitorul Insuratei.

Primul succes in runda a patra

Gruparea din Insuratei a trebuit sa astepte patru etape pentru a
cunoaste, in sfirsit, gustul succesului iar victoria aceasta a constituit surpriza rundei. Viitorul s-a impus la limita, in fata uneia dintre candidatele la promovare, Dunarea Calarasi, dupa un meci dominat de oaspeti.
Daca in prima repriza Viitorul a aratat ca o formatie interesata sa
scoata o remiza, dupa pauza a avut mai mult tupeu si in minutul 62
chiar a reusit sa deschida scorul. Alexandru a driblat citiva jucatori, a centrat in spate si Bandarica nu l-a iertat pe portarul Dunarii, 1-0.
Elevii lui Gabi Stan au asediat careul advers pina la finalul jocului, insa Tudor a fost ocrotit in acest meci de zeita Fortuna. La rindul lor si gazdele puteau sa se desprinda la 2-0, daca Multescu nu scotea mingea de sub transversala, dupa o lovitura libera executata de Musat.
A urmat o infringere la limita, cu 1-0 la Unirea Slobozia, iar in etapa urmatoare Viitorul a stat pentru ca echipa pe care urma sa o intilneasca FCM Cimpina se retrasese deja din campionat.
Pe data de 26 septembrie, in runda a saptea formatia pregatita de Ionel Iuga a obtinut cel de-al doilea succes, 2-0, in partida de pe teren propriu cu CSM Medgidia.
Tot Bandarica a fost jucatorul care a deschis calea gazdelor si spre cel de-al doilea succes al lor.
Cel mai bun executant al loviturilor libere din tot fotbalul brailean
actual, Bandarica l-a executat, in minutul 21 pe portarul CSM-ului si
gazdele au inceput sa viseze frumos.
Pina la deschiderea scorului Viitorul a mai avut citeva
situatii de a inscrie prin Vioreanu si Stoian, acesta din urma ratind in situatie de unu la unu cu portarul din Medgidia. In repriza a doua gazdele au continuat sa atace si in minutul 62 au reusit sa se desprinda la doua goluri. Paraschiv a trimis mingea in plasa, dupa un corner executat de Vioreanu. In urma acestui succes Viitorul Insuratei parasea zona retrogradarii.

In partea a doua a turului, Viitorul a obtinut numai doua remize

Galatenii au speculat ziua slaba a fundasilor centrali adversi si Politehnica s-a impus cu 3-1, in partida cu Viitorul, dupa ce Bandarica reusise sa restabileasca egalitatea la 1-1.
Cu toate ca in etapa urmatoare au evoluat in fata propriilor spectatori, elevii lui Iuga au primit o lectie de fotbal de la Rocar.
Bucurestenii au deschis scorul in secunda a 30-a si pina la finalul partidei au mai inscris de patru ori.
De la gazde, Paduraru si-a mai spalat cit de cit din pacate
dupa ce a marcat golul de onoare in minutul 68, dupa o lovitura
libera executata de Stoian, insa el a fot practic inexistent pe teren in
acest joc.
A urmat o alta infringere categorica, 0-4 la Steaua II si o remiza, 0-0, cu Portul in etapa 11-a.
Formatia gazda ar fi putut cistiga jocul cu Portul daca ar fi reusit sa
fructifice in prima repriza o parte dintre ocaziile pe care si le-a creat, printre ele numarindu-se si o bara a lui Bandarica, insa tot atit de bine victoria putea fi adjudecata si de formatia constanteana, mai sigura pe ea in partea a doua a intilnirii.
Viitorul a pierdut apoi derby-ul judetean, pe Municipal, in fata echipei CF Braila si dupa aceea a remizat, 1-1, pe teren propriu cu Callatis Mangalia.

Lipsiti de sansa in ultimele trei runde

Treptat, spre finalul turului, echipa a devenit mai omogena, mai disciplinata tactic, insa nu a putut sa mai obtina nici un punct, deoarece in partida cu Sageata Stejaru rezultatul final a fost decis de brigada de arbitri, pentru ca la Inter-Gaz, din cauza unor grave erori de care s-a facut vinovat delegatul echipei, Georgica Oprea, Viitorul a jucat in doar opt jucatori, ceilalti titulari neavind vizele medicale actualizate si pentru ca in ultimul meci, cel cu Rapid II, elevii lui Ionel Iuga nu au avut incredere in fortele lor, cu toate ca au avut multe momente in care si-au asediat adversarii in propriul lor careu.
Viitorul Insuratei a incheiat turul pe penultimul loc in seria a doua si este una dintre cele doua formatii din Liga a III-a, care nu a reusit sa marcheze decit 9 goluri in 15 partide.
Golgeterul echipei este Cristian Bandarica cu 5 goluri, celelalte patru fiind inscrise de Stoian, Paraschiv, Paduraru si Banciu.