Viitorul II Insuratei a cistigat derby-ul de la Traian

In etapa a treia a campionatului Ligii a IV-a s-au inregistrat trei victorii ale formatiilor vizitatoare, in tot atitea partide s-au impus gazdele iar meciul de la Dedulesti s-a incheiat la egalitate.
Cel mai tare joc al turului, de pina acum, s-a derulat simbata trecuta la Traian, intre Victoria din localitate si Viitorul Insuratei. Cu toate ca au avut absente de marca, gazdele au deschis scorul in minutul 4 prin Alin Ciocan insa bucuria lor a durat doar sase minute pentru ca Ionut Coman a restabilit egalitatea. Ambele combatante au facut risipa de energie pina la pauza insa tabela a ramas nemodificata.
La citeva minute de la reluare, Alberto Gagu i-a adus in avantaj pe oaspeti, iar Barbu, in minutul 61, a stabilit in linii mari invingatoarea. Cu toate ca Victoria Traian a atacat mai mult pina la finalul partidei, gazdele nu au reusit decit sa reduca din diferenta, gratie reusitei din minutul 83 a lui Ionut Cataros.
Si in partida de la Ciresu s-au impus oaspetii dupa ce la pauza scorul a fost egal, 0-0. In repriza a doua elevii lui Tudorel Cotiga au controlat cu autoritate jocul si in doua minute au inscris de tot atitea ori prin Marius Negulescu (min. 50) si Cosmin Dobre (min. 52). CF Braila a continuat sa-si domine adversara si in minutul 69 Ciocianu a marcat pentru 0-3. Jucatorii echipei din Ciresu au alergat dupa golul de onoare, si l-au reusit in minutul 75, cind Ionut Tandalache a fructificat o actiune de contraatac a gazdelor.
Cel de-al treilea succes in deplasare din aceasta runda a apartinut echipei CSO Ianca. Formatia lui Mircea Mircescu s-a impus cu 4-3 la Viziru la capatul unei partide cu multe rasturnari de situatii. Tractorul Viziru a condus de trei ori la limita, gratie reusitelor lui Burlusteanu (min. 4), Dragan (min. 17 si 60) insa CSO a replicat de fiecare data si a restabilit egalitatea, in urma reusitelor lui Naziru (min. 10), Gigi Lazar (min. 40, autogol) si Bardas (min. 74). La doua minute dupa ce a inscris golul egalizator, CSO Ianca a mai "lovit" o data decisiv, prin Gabriel Baciru si a obtinut toate punctele puse in joc.

Avintul Chiscani a realizat scorul turului

Scorul etapei, 10-1 l-a realizat Avintul Chiscani in partida de pe teren propriu cu Pressing. Trei jucatori ai gazdelor, Marius Iorga, Marius Merloi si Valentin Durbaca au reusit cite un hat trick, insa pe lista marcatorilor, la gazde a figurat si Craciun, in timp ce, pentru Pressing, golul de onoare a fost inscris de Florin Andries.
Tot la scor a cistigat si Viitorul Ianca, disputa de pe stadionul Stefan Vrabioru cu Vointa Gaiseanca. Eroul partidei a fost atacantul formatiei gazda, Andrei Craciun care a marcat opt goluri, insa in contul lui am mai contabilizat si doua bare, cel de-al noualea gol apartinindu-i lui Grozea. Pe linga cei doi marcatori de la Viitorul s-au mai remarcat Mihaita Olmazu, Ghiviciu si Enache.
CS Faurei a pierdut din nou la limita, 2-3, partida de la Galbenu insa de data aceasta elevii lui Iacob Carst au si inscris de doua ori prin Moise si Margarit. Viitorul Galbenu a marcat insa de trei ori, prin Andrei, Moldoveanu si Tutulan, dar victoria gazdelor s-a concretizat abia in ultimele patru minute ale partidei.
Singura partida in care s-a consemnat remiza a fost cea de la Dedulesti, acolo unde s-au intilnit doua formatii care, pina in acel moment nu aveau nici un punct, Victoria Dedulesti si Recolta Tufesti. Pentru gazde au marcat Buzea (min. 9, 76) si Gurau (min. 28 - autogol) iar pentru oaspeti Hanu (min. 4 - autogol), Popirtac (min. 23) si Zamfir (min. 33).
In clasament pe primele trei pozitii, cu maximum de puncte, departajate insa de golaveraj se afla: 1. Viitorul II Insuratei, 9 puncte, golaveraj 17-4; 2. Avintul Chiscani. 9 puncte (18-6); 3. CF Braila, 9 puncte (8-2); iar pe ultimele patru locuri ale clasamentului sint doua formatii cu cite un punct fiecare, Victoria Dedulesti si Vointa Gaiseanca si altele doua care inca nu au nici un punct, CS Faurei si Pressing.