Viitorul Ianca si-a luat revansa in fata echipei Avintul Chiscani

In prima etapa a returului campionatului Ligii a IV-a, desfasurata pe citeva terenuri in conditii de iarna, pentru ca a nins spre finalul partidelor, formatiile vizitatoare au obtinut patru victorii si doar in doua intilniri, s-au impus gazdele.
Viitorul Ianca si-a luat revansa pentru infringerea suferita pe teren propriu in tur, cistigind la pas, 4-1 disputa de la Chiscani, cu Avintul. Toate golurile partidei au fost inscrise insa de jucatorii formatiei din Ianca. Catalin Dima a deschis scorul pentru oaspeti in minutul 15, Silviu Bratosin a inscris in minutul 68, Marius Ghiviciu a reusit o "dubla" pentru invingatori, iar golul de onoare al gazdelor, de fapt, un autogol, i-a apartinut lui Mihaila.
Viitorul Ianca are astfel patru puncte avans fata de urmatoarea clasata, Tractorul Viziru, formatie, care surprinzator, a cistigat in deplasare la CF Braila II, gratie reusitelor lui Dragan (min. 36) si Ionel Bratosin (min. 44).
Tot patru goluri a inscris si Victoria Traian in deplasarea de la Gaiseanca, la capatul unei partide care s-a ridicat peste nivelul Ligii a IV-a. Cu toate ca gazdele au ratat doua mari situatii de gol in primele minute, oaspetii au fost cei care aveau un avantaj de doua goluri la pauza, gratie reusitelor lui Marius Constantin (min. 22) si Ionut Cataros (min. 33). Partida parea jucata numai ca in repriza a doua, dupa ce Marius Constantin a mai marcat o data pentru oaspeti, fotbalistii de la Gaiseanca au avut o revenire puternica si au redus din diferenta in urma reusitelor lui Vasii (min. 63 si Viorel Pene (min. 73). Vointa Gaiseanca a simtit ca adversara sa a facut pasul inapoi, pentru a pastra rezultatul, a atacat, si-a creat citeva imense ocazii, insa jucatorii ajunsi la finalizare nu au gasit solutiile cele mai bune. In minutele de prelungire, Ionut Cataros a mai perforat o data poarta aparata de Iulian Leca si astfel, cu destul noroc, Victoria Traian si-a adjudecat un nou succes. La finalul partidei, jucatorul gazdelor, Viorel Pene, si-a anuntat retragerea din activitatea competitionala.
Cea de-a patra echipa care s-a impus in deplasare a fost Avintul Ciresu. Oaspetii s-au impus cu 7-0, realizind astfel scorul etapei, in urma reusitelor lui Popa (min. 30, 81, 85), Mamai (min. 40), Butiseaca (min. 57, 65) si Tandalache (min. 75).
CSO Ianca si Viitorul II Insuratei s-au impus cu scoruri identice, 2-1, pe teren propriu, in fata echipelor Recolta Tufesti si Victoria Dedulesti.

Romgal Romanu - Unirea Tric. Scortaru Vechi 1-1
Lidera in aceasta grupa se mentine CF Braila III cu 24 de puncte, iar pe urmatoarele doua locuri se afla Victoria Cazasu 23 puncte si Unirea Tricolor Scortaru vechi 22 puncte.

Sporting Silistea - Pandurii Tudor Vladimirescu 2-1
Podiumul in seria a doua valorica este ocupat in ordine de Siretul Vadeni 34 puncte, AS Bordei Verde 28 puncte si Steaua Perisoru 27 puncte.