Viitorul Ianca, primul lider al Ligii a IV-a

• echipa pregătită de Cosmin Necoară s-a impus cu 4-1 în partida cu Viitorul Însurăţei • în celelalte trei partide oaspeţii s-au impus cu 3-2 • urmează o etapă “incendiară” cu trei meciuri “tari”

În prima etapă a Ligii a IV-a, ediţia 2018-2019, doar Viitorul Ianca a reuşit să se impună pe teren propriu, în celalte trei partide au câştigat echipele vizitatoare cu acelaşi scor, 3-2.

Una dintre pretendentele la promovare, Viitorul Ianca, echipă pregătită de Cosmin Necoară, a câştigat cu 4-1 meciul disputat pe Stadionul Ştefan Vrăbioru, în compania echipei Viitorul Însurăţei, jucătorul meciului fiind Marius Dima, autor a unei “duble”. Însă în afară de Dima, care a venit în această vară de la Dacia Unirea, pe lista marcatorilor şi-a mai trecut numele şi fostul golgeter al echipei ACSC Cazasu, Ionuţ Matei, jucător care, de asemenea, a semnat în această vară cu gruparea din Ianca.

O partidă interesantă a avut loc la Tudor Vladimirescu între echipa locală, Pandurii şi Victoria Traian, formaţie care a retrogradat sezonul precedent din Liga a III-a. Gazdele au deschis scorul în minutul 18 prin Sergiu Simion, dar până la pauză oaspeţii au marcat de trei ori prin Puia, de două ori, şi Buzatu, iar partida părea jucată. În repriza a doua Simion a redus din diferenţă, iar cu câteva minute înainte de final Emanuel Stan a ratat o imensă şansă de a restabili egalitatea.

Voinţa Vişani s-a impus cu 3-2 la Tichileşti garţie unui gol înscris de Muşat cu cinci minute înainte de finalul partidei. Voinţa Şuţeşti, una dintre formaţiile care s-au întărit în această vară, a câştigat tot cu 3-2, în deplasarea de la ACSC Cazasu, jucătorul meciului fiind Ionuţ Huţu care a marcat de două ori în poarta gazdelor.

FC Urleasca a stat în această rundă.

Rezultatele şi marcatorii primei etape:

ACSC Cazasu - Viitorul Şuţeşti 2-3 (1-1)

Techiu (min. 36), Vlad (min. 67) / Huţu (min. 44, 80), Şerbănescu (min. 51)

Dunărea Tichileşti - Voinţa Vişani 2-3 (0-2)

Manolache (min. 48, 75) / Dobrică (min. 19, 39), Muşat (min. 85)

Viitorul Ianca - Viitorul Însurăţei 4-1 (3-0)

Matei (min. 13), Dima (min. 21, 92), Dobrin (min. 39) / V. Tănase (min. 52)

Pandurii Tudor Vladimirescu - Victoria Traian 2-3 (1-3)

Simion (min. 18, 68) / Puia (min. 14, 31), Buzatu (min. 26)

FC Urleasca a stat.

Runda a 2-a cu trei meciuri derby

Sâmbăta viitoare sunt programate trei jocuri care se pot ridica la statutul de meciuri derby pentru că în acestea se vor “duela” formaţiile care se luptă la podium în acest sezon. Cap de listă este partida de la Traian dintre Victoria Traian şi Viitorul Ianca, însă şi meciurile de la Şuţeşti şi Vişani sunt la fel de interesante. În aceste partide nu există favorite la victorie, ele se pot încheia cu orice rezultat.