Viitorul Ianca obține un egal, 1 – 1, în deplasare la Sporting Liești

* Viitorul a marcat prin Băcanu și a condus cu 1-0 până în minutul 81 * tot un brăilean, Emanuel Moldoveanu, a înscris pentru gazde și a stabilit scorul final

Viitorul Ianca a remizat, 1-1, în deplasarea de la Sporting Liești și rămâne pe locul al 6-lea în Seria a II-a a Ligii a III.a.

Sporting a avut prima acțiune demnă de remarcat în acest meci, însă Dinu (min. 8), atent, a respins mingea șutată de Chiriac. Două minute mai târziu, Dima a șutat de la marginea careului și a fost rândul lui Vădeanu să se remarce. Portarul a deviat mingea în corner, fază rămasă fără rezultat pentru că Paul Ioan nu a reușit să găsească spațiul porții. Viitorul Ianca a deschis scorul în minutul 31 prin Băcanu, care, după ce a primit o pasă de la Iorga, a șutat în vinclul porții lui Vădeanu. Sporting putea egala la ultima fază a primei reprize însă Dinu a scos mingea șutată de Chiriac și Viitorul avea avantaj minim la pauză.

Cu toate că Sporting a controlat ostilitățile în primul sfert de oră al părții secunde, Viitorul Ianca a irosit cea mai mare ocazie de gol a acestui meci. În minutul 60, Iorga a centrat în fața porții însă Marius Coman nu a reușit să șuteze la poartă din 3-4 metri. Din minutul 62, formația din Ianca a evoluat în inferioritate numerică după ce Alin Radu a primit direct cartonașul roșu. Sporting Liești a alergat după egalare și a reușit acest lucru în minutul 81, autorul golului egalizator fiind Emanuel Moldoveanu. Echipa gazdă a continuat să atace ca să înscrie și golul victoriei însă toate acțiunile celor de la Sporting au fost oprite de defensiva oaspeților, iar partida s-a încheiat la egalitate.

Viitorul Ianca: Dinu – Coteț, Dima, Preda, Colniceanu – Chivu (min. 25: Băcanu), A. Radu, P. Ioan (min. 73: Postolea), Iorga, Irimia – M. Coman (min.92: Cristea).