Viitorul Ianca a făcut primul pas greşit

• liderul campionatului a remizat, 0-0, acasă cu ocupanta locului secund, Victoria Traian • meci spectaculos la Traian între AFC Urleasca şi Viitorul Şuţeşti • Sorin Techiu a marcat cel mai rapid gol al etapei

Etapa a 11-a a Ligii a IV-a a programat pe stadionul Ştefan Vrăbioru duelul dintre primele două clasate, Viitorul Ianca - Victoria Traian, însă partida nu s-a ridicat la statutul de derby. A fost un meci anost care s-a disputat doar între cele două careuri şi care a scos în evidenţă faptul că fără Andrei Crăciun echipa din Ianca nu este în stare să câştige în faţa contracandidatelor la primul loc.

Spectaculos, cu răsturnări de scor, a fost însă meciul de la Traian, în care s-au întâlnit nou promovata AFC Urleasca şi Viitorul Şuţeşti. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 2, prin Ciocan, însă formaţia gazdă a alergat după egalare şi a obţinut-o în minutul 33, când Adrian Spătaru a executat magistral o lovitură liberă şi a trimis mingea în plasa porţii formaţiei vizitatoare. În minutul 49, Spătaru a realizat “dubla” şi începea să se contureze un succes important al gazdelor. Numai că, în minutul 80, Mâţă a restabilit egalitatea. În continuare s-a jucat pe contre, iar la ultima fază a partidei, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, Vali Dumitrana, a centrat perfect pentru Neagu care a marcat şi AFC Urleasca s-a impus cu 3-2.

Sorin Techiu a înscris cel mai rapid gol al etapei, în minutul 1, Banciu a punctat în minutul 25, iar ACSC Cazasu a câştigat cu 2-1 partida cu Voinţa Vişani.

Scorul etapei a fost stabilit de Viitorul Însurăţei, formaţie care s-a impus cu 4-0, în deplasarea de la Dunărea Tichileşti.

După 11 etape pe primele trei locuri se află în ordine Viitorul Ianca 28 puncte, Victoria Traian 23 puncte, Viitorul Şuţeşti 17 puncte.