Viitorul Ianca a câştigat la limită, 1-0, în prelungiri, cu CS Popeşti Leordeni

• Marius Dima a fost creditat ca autor al golului • oaspeţii au încheiat meciul cu 2 jucători eliminaţi şi cu antrenorul în tribună

Singura formaţie din judeţul Brăila care evoluează în Liga a III-a şi se află în grafic este Viitorul Ianca. Sâmbăta trecută, echipa pregătită de Laurenţiu Ivan s-a impus cu 1-0 pe teren propriu, în partida cu SC Popeşti Leordeni, şi a bifat  cea de a patra vicorie din acest campionat. Un succes care menţine formaţia din Ianca pe locul al 6-lea în clasamentul Seriei a II-a.

Golul de trei puncte a venit în primul minut de prelungire al reprizei a doua, iar cel creditat cu această reuşită este Marius Dima. Mijlocaşul gazdelor a centrat de pe dreapta, iar mingea a fost deviată în propria poartă de către unul dintre cei doi fundaşi centrali ai echipei oaspete. SC Popeşti Leordeni a încheiat meciul cu doi jucători mai puţin, Gabriel Meluţă fiind eliminat în minutul 38, iar Viorel Dinu în minutul 60, ambii pentru cumul de cartonaşe galbene, dar şi fără antrenorul Sorin Colceag, trimis în tribună de centralul partidei.

Meciul a fost echilibrat atât timp cât ambele formaţii au evoluat în efectiv complet. După prima eliminare, formaţia gazdă a fost ceva mai activă în atac dar nu şi-a creat ocazii clare de a înscrie ci doar situaţii de poartă irosite de Mucuţă şi Alin Radu.

Viitorul Ianca a controlat jocul şi a avut o posesie superioară a mingei, mai ales după cea de a doua eliminare din tabăra celor de la Popeşti Leordeni. Echipa antrenată de Laurenţiu Ivan a avut o uriaşă şansă de gol în minutul 66, când Necoară a şutat puternic de la marginea careului, portarul a deviat mingea în transversală, aceasta a revenit în terenh până la Alin Radu care a şutat prea slab ca să poată să-l învingă pe portarul echipei vizitatoare. Mucuţă şi Colniceanu şi-au încercat şansele dar ei nu au reuşit să cadreze mingea pe spaţiul porţii.

Viitorul Ianca: Constantinescu – Coteţ, Preda, Stănciulescu, Necoară – Colniceanu, Ndigwe, Dima, Păvălache – A. Radu, Mucuţă. Au mai jucat Buzatu, M. Coman, Cazan, Olenic.