Viitorul Ianca a ajuns la al treilea succes consecutiv

* echipa pregătită de Victor Olenic s-a impus cu 5-2 în partida cu Avântul Valea Mărului

Viitorul Ianca continuă seria victoriilor. Formația pregătită de Victor Olenic s-a impus în etapa a 15-a a Ligii a III-a cu 5-1, în partida cu Avântul Valea Mărului și după trei succese consecutive se află pe locul al 5-lea în clasamentul Seriei a II-a.

Viitorul a deschis scorul încă din primul minut, prin Marius Coman, după o acțiune colectivă a gazdelor la care au mai participat Dima, Colniceanu și Necoară, ultimul pe post de servant. Echipa gazdă a continuat să dicteze ritmul jocului și, în minutul 15, și-a dublat avantajul, 2-0, după un autogol marcat de Năpârlică. Avântul Valea Mărului ar fi putut reduce din diferență în minutul 31, dar Stroe a reținut mingea șutată de Ignat. La rândul său, până la pauză, Viitorul Ianca a mai irosit două șanse de a se desprinde decisiv, prin Chivu (min. 32) și Dima (min. 33).

Colniceanu (min. 51) și-a trecut numele pe lista ratărilor însă patru minute mai târziu Dima a înscris pentru 3-0, după o pasă primită de la Iorga. Viitorul Ianca s-a desprins la 4-0 în minutul 72. Necoară a centrat din lovitură liberă iar mingea, reluată cu capul de Alin Radu, a fost deviată de Hilohi în propria poartă. Vlăsie (min. 76) a scos din vinclu mingea șutată de Chivu, însă două minute mai târziu portarul oaspeților a fost simplu spectator la golul marcat de Rareș Cristea, iar echipa gazdă conducea cu 5-0. Oaspeții au reușit să înscrie de două ori pe finalul partidei prin Hilohi (min. 86) și Ignat (min. 90) iar Viitorul s-a impus cu 5-2.

Viitorul Ianca: Stroe – Colniceanu (min. 64: Băcanu), Preda (min. 74: Postolea), Dima, Coteț – A. Radu, P. Ioan, Chivu, Necoară – L. Iorga, (min. 74: Cazacu), M. Coman (min. 70: R. Cristea).